Ostatni start rakiety w 2014 roku

1

Chiny przeprowadziły 31 grudnia ostatni start rakiety w 2014 roku. Rakieta CZ-3A wyniosła satelitę Fengyun-2G. (ZAKTUALIZOWANE!)

Aktualizacja, godzina 14:55 CET: Lepiej poinformowane źródła twierdzą, że nie była to próba lądowania pierwszego stopnia, tylko przypadkowy spadek blisko terenu zabudowanego. Chiny dopiero za kilka lat przeprowadzą próby lądowania swoich rakiet, ale będzie się to dziać z wyspy Hainan oraz za pomocą rakiet na naftę lub paliwo stałe, a nie paliwo hipergoliczne.

Aktualizacja, godzina 12:30 CET: różne źródła podają, że tym razem Chiny próbowały dokonać lądowania pierwszego stopnia CZ-3A po zakończonej pracy. Lądowanie się nie powiodło i doszło do poważnego uszkodzenia tego stopnia rakiety CZ-3A. Poniższe zdjęcia prezentują próbę lądowania pierwszego stopnia CZ-3A, jednak jeszcze nie potwierdzono ich powiązania z dzisiejszym startem.

Próba lądowania CZ-3A? / Credits - chinanews.com

Próba lądowania CZ-3A? / Credits – chinanews.com

Próba lądowania CZ-3A? / Credits - chinanews.com

Próba lądowania CZ-3A? / Credits – chinanews.com

Próba lądowania CZ-3A? / Credits - chinanews.com

Próba lądowania CZ-3A? / Credits – chinanews.com

Do startu doszło 31 grudnia o godzinie 02:02 CET z chińskiego kosmodromu Xichang Satellite Launch Center. Rakieta Długi Marsz – 3A (Chang Zheng – 3A,  CZ-3A) wyniosła satelitę meteorologicznego Fengyun-2G o masie około 1370 kg na orbitę geosynchroniczną. Start przebiegł prawidłowo.

Przeznaczeniem Fengyun-2G jest obserwacja obszaru wschodniej Azji na pasmach widzialnych i podczerwonych oraz monitorowanie natężenia promieniowania słonecznego na paśmie X.

Łącznie w 2014 roku doszło do 92 startów rakiet orbitalnych – najwięcej od 1994 roku. Dwa z tych startów zakończyły się katastrofami rakiet a jeden – umieszczeniem satelitów na złej orbicie. Więcej na ten temat można znaleźć w naszym podsumowaniu wydarzeń sektora kosmicznego w 2014 roku.

Następny start odbędzie się już w 2015 roku. Na nie wcześniej niż 6 stycznia zaplanowano start amerykańskiej rakiety Falcon 9 v1.1, której głównym ładunkiem będzie kapsuła Dragon. Będzie to misja zaopatrzeniowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W tym locie dojdzie do próby lądowania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 na barce, umieszczonej na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy.

(PFA)

1 komentarz

  1. Jak wy to robicie, że macie takie newsy (mam na myśli aktualizację z 12:30) jako pierwsi? Szukam w internecie jakiejkolwiek informacji na ten temat i nic – cisza… Gratuluję! 🙂