EUMETSAT zbiera na satelity Jason CS

0

EUMETSAT szuka finansowania projektu Jason CS.

Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych EUMETSAT szuka wśród swoich państw członkowskich finansowania 18% wartości projektu Jason CS – dwóch następców satelitów Jason 1, 2 i 3,  służących do radarowej altymetrii (pomiarów wysokości) powierzchni Ziemi. Wart 900 milionów USD projekt jest w większej części finansowany przez Francję, Niemcy, USA i samą Organizację.

Siedziba organizacji EUMETSAT w Darmstadt (Niemcy)

Siedziba organizacji EUMETSAT w Darmstadt (Niemcy) / Credit: Heidas (License: CC-BY-SA 3.0)

Dla 30 państwo-członków EUMETSAT projekt Jason CS (Continuity of Service) jest programem opcjonalnym, tj. udział w nim jest dobrowolny, podobnie jak wielkość finansowego udziału w nim. O pieniądze Organizacja ma poprosić latem 2015.

Aby projekt Jason CS ruszył, potrzebne jest zabezpieczenie 90% z kwoty 160 mln. USD, jaką Organizacja ma przeznaczyć na satelitę. Wkładem USA, udzielonym poprzez NOAA, w projekt będą trzy instrumenty naukowe i usługa wystrzelenia satelitów (w 2021 i w 2025 roku).

Organizacja zmaga się jeszcze z domknięciem budżetu projektu drugiej generacji satelitów MetOp. Na szczycie EUMETSAT 26 listopada uzgodniono źródła 87% z potrzebnej sumy 3,2 mld. euro. Niestety kilka państw członkowskich ma teraz nowe rządy, które chcą wpierw przyjrzeć się wydatkom jakie mają podjąć. Swój udział w programie definitywnie potwierdziło na razie tylko 6 krajów (Belgia, Hiszpania, Litwa, Portugalia, Rumunia, Słowenia) pokrywających 13,3% budżetu przedsięwzięcia. MetOp SG (Second Generation) ma ruszyć po zabezpieczeniu 95% finansowania. Powinno to się stać do połowy przyszłego roku, gdy ruszy produkcja komponentów satelitów MetOp SG. Przetarg na budowę 6 statków, wart 1,7 mld. euro, wygrał Airbus Defence & Space.

Wsparcie ESA i Komisji Europejskiej jest niemal pewne. Pierwszy z dwóch satelitów Jason CS jest, bowiem dla Komisji satelitą Sentinel-6, czyli częścią flagowego europejskiego projektu satelitarnego Copernicus (dawniej GMES).

Projekt Jason CS jest efektem długoletniej współpracy NASA i CNES w dziedzinie altymetrii satelitarnej. W 1992 roku agencje przeprowadziły wspólną misję satelitarną tego typu, pod nazwą TOPEX-Poseidon. Potem zrealizowały misję Jason (zakończona w 2013 r.), Jason-2 (rok 2008; satelita przekroczył planowy czas działania, ale pracuje nadal, chociaż z użyciem zapasowego komputer) i Jason-3. Do projektu ich następców zaprosiły również NOAA i EUMETSAT.

Stany Zjednoczone i Francja (we współpracy z Wielką Brytanią) opracowują jeszcze jedną misją o podobnym profilu, SWOT (Surface Water and Ocean Altimetry). Warta również ok. 900 mln. USD misja trafi na orbitę w roku 2020. Porozumienie o współpracy nad nią zostało podpisane przez obie strony 2 maja 2014.

31 marca 2015 na orbitę ma trafić Jason-3. Zostanie on wyniesiony przez rakietę Falcon 9 z bazy sił powietrznych Vandenberg. NOAA wykupiła taką usługe w SpaceX w lipcu 2012 roku za 82 mln. USD.

(SN)

Comments are closed.