Włamanie do sieci satelitów NOAA

0

We wrześniu tego roku nastąpiło włamanie do serwerów amerykańskich satelitów pogodowych agencji NOAA.

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o cyberbezpieczeństwie łączności z satelitami. Aktualnie wydaje się, że „najsłabszym ogniwem” są komputery stacji naziemnych, które wydają komendy do satelitów. Wiele z tych komputerów wydaje się być niezabezpieczonych przed ingerencją intruzów.

Pod koniec tego roku doszło do „wtargnięcia” do serwerów i komputerów powiązanych z kontrolą misji satelitów amerykańskiej agencji  National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Szczegóły nie są znane, aczkolwiek wydaje się, że NOAA szybko wykryła to „wtargnięcie” i przeprowadziła na początku października dużo prac związanych z poziomem bezpieczeństwa swoich systemów.

Informacja o „wtargnięciu” została przekazana dopiero 4 listopada. Do publicznej wiadomości nie przekazano, czy ten atak wyrządził jakieś szkody w NOAA. Nie podano także nazw satelitów, które mogły doświadczyć nie autoryzowanego dostępu. Przez pewien czas kilka danych meteorologicznych NOAA nie było dostępnych, co jest największą szkodą w tym włamaniu.

Według nieoficjalnych źródeł zbliżonych do NOAA hakerzy pochodzą z Chin. Ten atak może być jedynie „czubkiem góry lodowej”, gdyż dotyczył usług finansowanych przez państwo. Brak informacji co do podobnych ataków w sferze komercyjnej, aczkolwiek od przynajmniej 3 lat dostawcy oprogramowania wspierającego analizę danych orbitalnych oferują także dodatkowe moduły cyberbezpieczeństwa. Walka w cyberprzestrzeni powolutku wkracza do sektora kosmicznego.

(NW)

Comments are closed.