Wielka Brytania: otwarto pierwsze centrum prognozowania pogody kosmicznej

2

W Exeter otwarto pierwsze w Wielkiej Brytanii centrum prognozowania pogody kosmicznej.

W środę 1 października w Exeter otwarto pierwsze centrum prognozowania pogody kosmicznej. Warty prawie 7,5 mln. USD projekt Met Office Space Weather Center został sfinansowany przez rząd brytyjski. Do nowego centrum przeniesiono też dyrekcję Met Office. Centrum powstawało przez ponad 3 lata.

Centrum będzie zajmowało się monitoringiem i przewidywaniem pogody kosmicznej. Będzie też odpowiedzialne za ostrzeganie zarządzających elementami kluczowej infrastruktury kraju przed możliwym wpływem pogody kosmicznej.

„Met Office Space Weather Centre wprost pokazuje, że Zjednoczone Królewstwo jest światowym liderem w dziedzinie pogody kosmicznej. Pomoże nam ono nie tylko w ochronie przed wpływem pogody kosmicznej. Przyniesie też korzyści brytyjskim firmom, zarówno tym z sektora kosmicznego, jak i szerzej pojętej gospodarce”, powiedział Greg Clark, minister ds. uniwersytetów, nauki i miast, w trakcie otwarcia centrum.

Pogoda kosmiczna została określona jako 4. najistotniejsze zagrożenie w brytyjskim narodowym rejestrze zagrożeń. Aktywność słoneczna i jej wpływ na ziemską magnetosferę i jonosferę może powodować na Ziemi przepięcia i zaniki zasilania, zakłócenia w działaniu nawigacji satelitarnej, łączności radiowej, a nawet powodować zwiększone zagrożenie radiologiczne.

Materiał MetOffice o prognozowaniu pogody kosmicznej / Credit: MetOffice

Share.

2 komentarze

  1. (…)Aktywność słoneczna i jej wpływ na ziemską magnetosferę i jonosferę może powodować na Ziemi(…)zwiększone zagrożenie radiologiczne. (…)

    Straszą chorobami popromiennymi?

    • Hubert Bartkowiak on

      Nie straszą, ale promieniowanie jonizujące ma wpływ na czas pracy pilotów i trasy przelotów samolotów pasażerskich, i to raczej o ten kontekst chodzi.