Trzeci wenezuelski satelita z Chin

0

Chiny zbudują dla Wenezueli trzeciego satelitę obserwacji Ziemi.

Rząd Wenezueli zamówił w Chinach budowę kolejnego satelity obserwacji Ziemi. Będzie to trzeci satelita zbudowany dla Wenezueli przez Państwo Środka, po Venesat-1 (2008) i VRSS-1 (2012). W lipcu 2014 r. zawarto umowę na jego wyniesienie.

Podpisanie umowy miało miejsce 5 października w trakcie Narodowego Kongresu Kulturalnego w obecności prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Venezuelan Remote Sensing Satelite VRSS-2 ma otrzymać nazwę “Antonio Jose de Sucre”, po XIX w. wenezuelskim bojowniku o niepodległość. Satelita ma powstawać przy udziale kadr z Wenezueli. Nie podano specyfikacji statku ani daty startu. Wiadomo, że ma zostać wyniesiony rakietą Chang Zheng 2D.

Po stronie Chin umowa została zawarta przez China Great Wall Industry Corp. (CGWIC), państwową firmę odpowiedzialna za sprzedaż satelitów i usług wynoszenia rakietami Chang Zheng za granicą. Chiny są wyraźnie obecne w Ameryce Południowej, dostarczając satelity do Boliwii, Brazylii i Wenezueli. Również Nikaragua negocjuje z Chinami dostawę satelity.

(SN, Xinhua)

 

Share.

Comments are closed.