Sąd potwierdził, że NASA może kontynuować CCtCAP

0

Sąd ds. Roszczeń oddalił zarzut Sierra Nevada Corporation sprzeciwiający się kontynuowaniu prac w ramach programu CCtCAP przez wskazanych przez NASA wykonawców.

Amerykański Federalny Sąd ds. Roszczeń wydał 21 października ustną decyzję potwierdzającą, że NASA mogła pozwolić na kontynuować prac przez firmy SpaceX i Boeing w ramach umów Commercial Crew Transportation Capability (CCtCAP).

Wahadłowiec Dream Chaser przed testami atmosferycznymi / Credits: SNC

Wahadłowiec Dream Chaser przed testami atmosferycznymi / Credits: SNC

Jedna z firm, która nie otrzymała kontraktu CCtCAP, Sierra Nevada Corporation (SNC) zaskarżyła 15 października decyzję NASA odwołującą wcześniejsze postanowieni o zawieszeniu prac na czas rozstrzygnięcia sporu o kontrakty CCtCAP. Spór taki wszczęła SNC przed Government Accountability Office (GAO) – instytucją kontrolną Kongresu USA.

W krótkim orzeczeniu sędzia Marian Blank Horn stwierdziła: „W dniu 21 października 2014 sąd odbył posiedzenie [niejawne] w sprawie wyżej wymienionego protestu. Biorąc pod uwagę pilność danej sprawy, sąd zdecydował się wydać stronom orzeczenie ustne, w którym to odmawia zmiany zaskarżonej decyzji”.

Zaskarżona została decyzja NASA zmieniająca wcześniejsze postanowienie wydane w oparciu o ustawę Competition in Contracting Act (CICA). CICA przewiduje wstrzymanie wykonywania przedmiotu przetargu na czas rozpatrywania protestu odnośnie jego rozstrzygnięcia. Taki proces przeciw rozstrzygnięciu CCtCAP wniosła właśnie Sierra Nevada Corp, i NASA początkowo nakazała wstrzymać pracę wykonawców. Jedak 9 października Agencja zmieniła to postanowienie. Powołała się tu na własne uprawnienia pozwalające jej zawiesić taką decyzję, aby uniknąć jej negatywnych skutków. SNC zaskarżyła to cofnięcie zawieszenia prac argumentując, że NASA nie przedstawiła o jakie negatywne skutki chodzi.

GAO ma czas na rozstrzygnięcie sporu między SNC a NASA do 5 stycznia 2015 r. SNC uważa, że znalazła „poważne wątpliwości i nieścisłości w procesie wyboru wykonawcy” zaskarżonego konkursu.

SNC, wraz z firmami Boeing i SpaceX, realizowały projekty załogowych pojazdów kosmicznych w ramach Commercial Crew Integrated Capability (CCiCAP). Jednak do następnej fazy przedsięwzięcia, CCtCAP, NASA zaprosiła jednak tylko te dwie ostatnie, ze statkami CST-100 i Dragon V2.

(SPO, SN)

Share.

Comments are closed.