Rozbłysk klasy M2.2 zza krawędzi tarczy słonecznej oraz potężne CME (14.10.2014)

0

Czternastego października za wschodnią krawędzią tarczy słonecznej nastąpił rozbłysk oraz silny koronalny wyrzut masy. Czy to zapowiedź wyższej aktywności?

 

Już niebawem na tarczy słonecznej widocznej z Ziemi zobaczymy dwa lub trzy obszary aktywne. Są to prawdopodobnie „dawne” grupy 2172 i 2173, które pod koniec września wykazywały się stosunkowo dużą aktywnością po stronie widocznej z Ziemi. Z perspektywy naszej Dziennej Gwiazdy, te rozbłyski nastąpiły nieco ponad 1,5 obrotu Słońca temu, co oznacza, że te grupy już teraz wykazują się „długowiecznością”.

Czternastego października doszło do dwóch rozbłysków klasy M oraz interesującego koronalnego wyrzutu masy (CME). Oba rozbłyski nastąpiły za wschodnim brzegiem tarczy słonecznej. Do maksimum pierwszego z rozbłysków doszło o godzinie 20:37 CEST.  Był to rozbłysk klasy M1.1. Mniej niż trzy godziny później, o 23:21 CEST nastąpiło maksimum rozbłysku klasy M2.2. Ten rozbłysk miał wyjątkowo wydłużoną charakterystykę – spadek aktywności słonecznej trwał praktycznie przez cały 15 października. Tak długi spadek wskazuje na emisję CME, który w tym przypadku musiał mieć naprawdę potężne rozmiary. Poniższe nagranie prezentuje to CME. Warto tu dodać, że maksymalna wartość rozbłysku była prawdopodobnie znacznie wyższa od M2.2, jednak nastąpiło to poza zasięgiem dostępnych instrumentów pomiarowych.


Koronalny deszcz po rozbłysku klasy M2.2 z 14 października 2014 / Credits – NASA, SDO

To CME przybrało formę „koronalnego deszczu plazmy”, czyli zjawiska, które dopiero niedawno odkryto, dzięki danym z satelity Solar Dynamics Observatory (SDO). To zjawisko to opadanie ochłodzonej plazmy, która po emisji rozbłysku oraz CME opada w kierunku fotosfery Słońca. Pierwszy raz to zjawisko zostało zaobserwowane w 2012 roku, od tego czasu nastąpiło kilkanaście rozbłysków z zauważalnym „plazmowym deszczem”.

Opisywane w tym artykule obszary aktywne powinny się pojawić w ciągu 2-3 najbliższych dni na krawędzi tarczy Słońca widocznej z Ziemi. Wówczas będzie możliwe ocenienie ich rozmiaru i tym samym – potencjału do emisji kolejnych rozbłysków oraz CME.

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków  w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Share.

Comments are closed.