Porozumienie KE-ESA, czyli 3 mld. euro na Copernicusa

0

Komisja Europejska podpisała z ESA porozumienie na mocy którego przekaże Agencji 3 miliardy euro na rozwój i utrzymanie programu Copernicus.

Komisja Europejska (KE) podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) porozumienie o wdrażaniu i zarządzaniu segmentem kosmicznym programu Copernicus na lata 2014-2021. Umowa została zawarta 28 października przez Daniela Calleja Crespo, dyrektora generalnego dyrekcji generalnej KE ds. przedsiębiorczości i przemysłu, i dyrektora generalnego ESA Jeana-Jacquesa Dordaina.

Na mocy porozumienia ESA będzie zarządzała ponad 3 miliardami euro z całkowitej sumy 4,3 mld. euro przeznaczonej przez Unię Europejską na rozwój Copernicusa z nowej wieloletniej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Kwota około 3,15 mld. euro obejmuje też nadzór nad konstelacją satelitów Sentinel do połowy 2021 roku i budowę ich następców, którzy powinni działać aż do trzeciej dekady XXI wieku. ESA będzie też prowadziła dla KE prace badawczo-rozwojowe nad nową generacją satelitów Copernicus.

Przy okazji podpisania umowy ESA przekazała także Unii Europejskiej własność nad Sentinelem-1A, pierwszym satelitą konstelacji Copernicus. Od kilku tygodni misja jest już w pełni oddana do użytku.

(ESA)

Share.

Comments are closed.