Chang’e 5-T1 po przelocie obok Księżyca

0

Chińska misja bezzałogowa Chang’e 5-T1  dokonała przelotu obok Księżyca.

 

Start chińskiej misji bezzałogowej Chang’e 5-T1 nastąpił 23 października z kosmodromu Xichang. Celem tej wyprawy jest dokonanie przelotu obok Księżyca a następnie powrót na Ziemię. Częścią Chang’e 5-T1 jest kapsuła, wzorowana na załogowych kapsułach Shenzhou. Powrót na Ziemię nastąpi z prędkością około 11,2 km/s, co jest większą wartością niż powrót statku kosmicznego z orbity okołoziemskiej.

Księżyc obserwowany przez Chang'e 5-T1 / Credits - CNSA

Księżyc obserwowany przez Chang’e 5-T1 / Credits – CNSA

W kierunku Księżyca wraz z górnym stopniem rakiety Długi Marsz wyniesiona została również misja 4M firmy LuxSpace. Manfred Memorial Moon Mission (4M) jest dedykowana założycielowi firmy LuxSpace, który zmarł w 2014 roku. Przede wszystkim jest to nadajnik, którego sygnały będą odbierane przez środowiska radioamatorskie na całym świecie. Statek powstał w zakładach niemieckiej OHB.

W poniedziałek 27 października, około godziny 05:00 CET, doszło do przelotu Chang’e 5-T1 obok Księżyca. Minimalna odległość od Srebrnego Globu wyniosła około 13 tysięcy kilometrów. Co ciekawe, niektóre chińskie źródła informują o wejściu  Chang’e 5-T1 na orbitę okołoksiężycową o wysokości około 60 tysięcy kilometrów. Na tej orbicie Chang’e 5-T1 ma spędzić około 32 godzin, zanim rozpocznie podróż powrotną.

Ziemia obserwowana przez Chang'e 5-T1 / Credits - CNSA

Ziemia obserwowana przez Chang’e 5-T1 / Credits – CNSA

We wtorek 28 października doszło do publikacji zdjęć wykonanych przez Chang’e 5-T1. Na zdjęciach widać Księżyc oraz Ziemię. Jedno ze zdjęć Srebrnego Globu przedstawia dużą część niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Na tym zdjęciu wyróżnia się obszar o nazwie „Morze Moskiewskie” (łac. Mare Moscoviense), które jest jedną z niewielu ciemnych równin pokrytych bazaltem, które się znajdują na tej półkuli naszego naturalnego satelity.

Moduł powrotny Chang’e 5-T1 jest pomniejszoną wersją kapsuły załogowej Shenzhou, która w latach 2003 – 2013 odbyła pięć misji z chińskimi astronautami („tajkonautami”) na pokładzie. Tym samym pojawiły się sugestie, iż wyniki testu mogą być w przyszłości użyte w ramach załogowego programu księżycowego. Kapsuła wyląduje w Mongolii Wewnętrznej po 8 dniach lotu, tj. 31 października. Dokładnej godziny lądowania nie podano, ale prawdopodobnie będzie to około godziny 20:00 CET (w Chinach wówczas już będzie 1 listopada).

Lądownik Chang'e 5-T1 / Credits: Spacechina.com

Lądownik Chang’e 5-T1 / Credits: Spacechina.com

Chang’e 5-T1 jest pierwszą księżycową wyprawą powrotną od 1976 roku, czyli od czasów radzieckiej misji Łuna 24. Bezzałogowe misje serii Chang’e trwają od 2007 roku. Dotychczas zrealizowano trzy wyprawy: orbitery Chang’e 1 i 2 oraz lądownik Chang’e 3. Misja Chang’e 3, której lądowanie na Srebrnym Globie nastąpiło w grudniu zeszłego roku, była pierwszym miękkim lądowaniem na Księżycu od 1976 roku (także od czasów misji Łuna 24). W przyszłym roku Chiny zamierzają wysłać czwartą misję Chang’e – również lądownik księżycowy z łazikiem.

Misja Chang’e 5-T1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(Xinhua, PFA)

Comments are closed.