Start misji CRS-4

1

O 7:52 (CEST) wystartowała rakieta Falcon 9 v1.1. Na orbitę wyniosła bezzałogową kapsułę Dragon, która dostarczy zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji CRS-4.

Falcon wystartował dopiero za drugim podejściem. 20 września start został odwołany ze względu na złe warunki pogodowe. Po 8 minutach i 40 sekundach lotu Dragon został umieszczony na orbicie. Za dwa dni kapsuła zostanie przyłączona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.


Start misji CRS-4 / Credits – SpaceVids, NASA TV

Jest to pierwszy lot SpaceX od czasu przyznania firmie kontraktu CCtCAP na transport astronautów na niską orbitę okołoziemską. Operacyjne loty kapsuły Dragon w wersji załogowej (o nazwie Dragonridera lub Dragon V2) powinny rozpocząć się pod koniec 2017 roku. Loty testowe z astronautami odbędą zaś się zgodnie z zapowiedziami SpaceX już za rok.

Misja CRS-4 dostarczy 2216 kg ładunku dla ekspedycji 41 i 42. Jest to czwarty z zaplanowanych dwunastu lotów SpaceX w ramach programu Commercial Resupply Services. Najciekawszym ładunkiem CRS-4 jest drukarka 3D firmy MadeInSpace. Po raz pierwszy takie urządzenie zostanie przetestowane na orbicie okołoziemskiej.

Dragon pozostanie przycumowany do ISS aż do 18 października. Wracając w kapsule znajdzie się 1486 kg ładunku powrotnego.

Jeden komentarz

  1. Oglądałem ten start na żywo na Nasa TV, piękny nocny start zrobił wrażenie. Z źródeł amerykańskich stron internetowych America Space i Spaceflight 101 wynika że Dragon będzie wodował ok. 19 października z ponad 1700 kg ładunku z ISS, czyli misja CRS-4 dostarczy na Ziemię najcięższy ładunek dotąd sprowadzony prywatnym pojazdem towarowym. Ze specyfikacji Dragona wynika że może dostarczyć na stację do ok. 4,5 tony ładunku (z czego tylko część w części ciśnieniowej) zaś sprowadzić może do max. 2,5 tony. Można się spodziewać że każda następna misja CRS Dragona będzie zabierała coraz cięższy ładunek i rutynowo wracała na Ziemię z ok. 2 tonami ładunku.