Dwudziestego czwartego września grupa 2172 wyemitowała rozbłysk klasy M2.3. Ten rozbłysk wytworzył także koronalny wyrzut masy, jednak nie skierowany ku Ziemi.
Od czasu rozbłysku klasy X1.6 z 10 września doszło do znacznego obniżenia aktywności słonecznej. W dniach 11 i 14 września zanotowano jeszcze rozbłyski dolnych stanów klasy M, jednak były to ostatnie wydarzenia tego typu.
Kolejny rozbłysk klasy M nastąpił 24 września. Tego dnia obszar aktywny o numerze 2157 wyemitował rozbłysk klasy M2.3. Maksimum tego rozbłysku nastąpiło o godzinie 01:16 CEST. W momencie emisji rozbłysku grupa 2157 znajdowała się dość blisko wschodniej krawędzi Słońca. Rozbłysk wywołał koronalny wyrzut masy (CME), który nie był skierowany ku Ziemi.
Rozbłysk z 24 września 2014 / Credits – SolarSun Wx
W najbliższych dniach grupa 2157 będzie przebywać w centrum tarczy słonecznej. Jakiekolwiek kolejne silniejsze rozbłyski mogą wywołać efekty geomagnetyczne. Wydaje się jednak, że ta grupa nie jest zdolna do emisji naprawdę silnych rozbłysków, potężniejszych od średnich stanów klasy M.
Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.
(PFA)