Falcon 9 wyniósł satelitę AsiaSat 6

0

W niedzielny poranek rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę AsiaSat 6.

O godzinie 05:00 GMT (godz. 01:00 czasu lokalnego) z przylądka Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9, firmy SpaceX, z geostacjonarnym komercyjnym satelitą telekomunikacyjnym AsiaSat 6. Półgodziny później start ogłoszono udanym, a kilka minut później właściciel satelity potwierdził nawiązanie z nim łączności.

AsiaSat to azjatycki operator satelitarny, z siedzibą w Hong Kongu. Wysłany satelita został wyceniony na 190 mln. USD, wraz z kosztami wyniesienia (52,2 mln. USD) i ubezpieczenia. AsiaSat 6 powstał w zakładach amerykańskiego producenta Space Systems/Loral. Statek przenosi 28 transponderów pasma C. AsiaSat będzie współdzielił nawet połowę z nich z operatorem Thaicom (ta firma będzie oznaczała współdzielone transpondery jako Thaicom 7). Pierwszy operator chce ich używać do przesyłania sygnałów telewizyjnych i danych na terytorium Chin. Drugi, do przesyłu danych w Azji Południowo-Wschodniej.

Jego planowany czas działania wynosi 15 lat. Jeśli odbiór statku przebiegnie bez zakłóceń, satelita wejdzie do służby w październiku tego roku.

Następny satelita dla tego operatora, AsiaSat 9, ma zostać wysłany na przełomie lat 2016/2017 na pokładzie rakiety Proton. Kolejny start firmy SpaceX przewidziany jest na 19 września, kiedy to na ISS ma zostać wyniesiona kolejna automatyczna kapsuła transportowo Dragon.

(SFN)

Share.

Comments are closed.