ESA waha się nad dofinansowaniem EDRS

0

ESA waha się nad zatwierdzeniem gwarancjami finansowymi dla systemu European Data Relay System (EDRS).

Europejska Agencja Kosmiczna niespodziewanie nie zatwierdziła gwarancji finansowych dla systemu optycznego przesyłu danych European Data Relay System (EDRS). Decyzja o tym została przełożona na kolejne spotkanie przedstawicieli członków ESA, zaplanowane na 17 września.

Nie podano przyczyn takiej decyzji. Ustalono jedynie, że konieczne jest “dalsze opóźnienie do połowy września”, “potrzebne ESA i nie którym państwom członkowskim na przygotowanie propozycji ramowej”.

EDRS to jedno z największych przedsięwzięć ESA realizowanych w formacie partnerstwa publiczno-prywatnego. Realizowane jest ono z koncernem Airbus i polega na urynkowieniu systemu laserowego przesyłu danych z satelitów na niskich orbitach okołoziemskich do satelitów na orbicie geostacjonarnej, a stamtąd na Ziemię.

ESA miała wydać na system około 275 mln. euro. Airbus zdeklarował się wydać ponad 100 mln. euro na jego komercjalizację. EDRS ma już pierwsze udane testy za sobą. Kolejne mają się odbyć z użyciem satelitów Sentinel 1A i Alphasat. Sentinel 1A, pierwszy satelita programu Copernicus Komisji Europejskiej, został wyposażony w terminal EDRS. Będzie on przesyłał zobrazowanie radarowe do satelity Alphasat, a ten przesyłał je na Ziemię. Jeśli testy się powiodą, Komisja może stać się klientem systemu.

Na start czeka laserowy terminal łącznościowy umieszczony na satelicie Eutelsat 9B. Ma zostać wystrzelony w połowie 2015 roku. Start jest opóźniony z powodu majowej awarii rakiety Proton. Drugi terminal znajdzie się na satelicie powstającym na zamówienie ESA i Avanti Communications.

Nim jednak system stanie się komercyjnie użyteczny może minąć jeszcze wiele miesięcy. Airbus ma jednak problem, gdyż finansowanie programu z ESA wyczerpało się w lipcu. Z tego względu Airbus poprosił ESA o gwarancje zwrotu kosztów programu poniesionych między lipcem a grudniem 2014. Gwarancja miałaby zostać spieniężona w przypadku, gdyby do końca roku nie udało się uruchomić połączenia Sentinel 1A – Alphasat albo gdyby do końca roku ESA i Komisja Europejska nie sfinalizowały zasad współpracy nad programem Copernicus.

Materiały promocyjny systemu EDRS / Credits: Airbus

(SN)

 

Comments are closed.