WorldView-3 na orbicie

0

Na orbitę trafił nowy komercyjny satelita obserwacji Ziemi – WorldView-3, firmy DigitalGlobe.

Rakieta Atlas V/401 wyniosła w środę 13 sierpnia najnowocześniejszego prywatnego satelitę obserwacji Ziemi w paśmie optycznym. Najnowszy satelita w konstelacji firmy DigitalGlobe, WorldView-3, będzie wykonywał zdjęcia z rozdzielczością do 30 cm.

Start z kalifornijskiej bazy sił powietrznych Vandenberg nastąpił o 18:30 GMT ze stanowiska startowego 3E. Operacja wyniesienia satelity na orbitę okołobiegunową przebiegła bez problemów i niecałe 20 minut po oderwaniu się od Ziemi statek został uwolniony w przestrzeń kosmiczną.

Po uruchomieniu WorldView-3 będzie szóstym, najnowocześniejszym satelitą obserwacji Ziemi, oferującym wyjątkową w sektorze komercyjnym rozdzielczość 30 cm. Jak chwali się właściciel satelity, rozdzielczość taka pozwoliłaby odróżnić drużyny rywalizujące na stadionie w Los Angeles oglądanym z San Francisco. Pełna rozdzielczość będzie na początku dostępna tylko dla klientów rządowych firmy DigitalGlobe, jako że prawo w większości krajów zabrania dystrybucji zdjęć satelitarnych o rozdzielczości większej niż 50 cm. W USA ma się to jednak wkrótce zmienić i DigitalGlobe będzie mogła jako pierwsza zaoferować zdjęcia o rozdzielczości większej od obecnie dopuszczanej.

(SFN)

Comments are closed.