Udany start Falcona 9

3

Falcon 9 w wersji v1.1 wystartował o 10:11 czasu CEST z satelitą AsiaSat8. Był to już 11 lot rakiety Falcon 9

Piątego sierpnia Falcon 9 wystartował z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie po ponad dwóch godzinach opóźnienia. Powodem była niesprecyzowana usterka techniczna w pierwszym stopniu rakiety. Mimo problemów Falcon 9 poleciał przed końcem okna startowego. Tym razem nie wykonano próby odzyskania pierwszego stopnia.

Na orbitę transferową ku geostacjonarnej wyniesiony został AsiaSat8. Zbudowany przez Space Systems Loral satelita będzie świadczył usługi telekomunikacyjne dla Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Wczorajszy lot był kolejnym osiągnięciem dla SpaceX. Firma wykonała dwa udane loty rakiet w rekordowym odstępie trzech tygodni. Następny lot Falcona zaplanowano na 25 sierpnia.

W tym roku SpaceX zamierza wystrzelić około 10 rakiet. W bliskiej przyszłości firma zamierza wykonywać około 20 lotów rocznie.

3 komentarze

  1. Mnie szczególnie interesuje planowany na początek 2015 roku lot Falcona 9 v1.1 z podwójnym ładunkiem DSCOVR/Sunjammer. DSCOVR (Deep Space Climate Obserwer) zostanie umieszczony w punkcie L1 układu Słońce-Ziemia i będzie miał za zadanie obserwacje klimatu Ziemi z odległości 1,5 mln. km. Satelitę DSCOVR zaczęto projektować już w latach 90 za czasów wiceprezydenta Al Gora. Drugi ładunek Sunjammer to prototypowy żagiel słoneczny większy od tego z japońskiej sondy Ikaros. Po raz pierwszy Falcon 9 wyniesie ładunki dalej niż orbita geostacjonarna. Ciekawe czy drugi stopień Falcona 9 v1.1 z pojedynczym silnikiem Merlin 1d vacum da radę z dostarczeniem ładunków tak daleko. Możliwe że dla pewności zainstalowany zostanie jeszcze opcjonalnie stopień Star 48 z rakiety Delta 2, który m.in. w 2009 roku wyniósł w pobliże Ziemi teleskop Kepler.