Test Chang’e 5 pod koniec roku

0

Do końca roku Chiny przetestują aparat powrotny misji Chang’e 5.

Chiny przygotowują się do sprawdzenia orbitera księżycowego Chang’e 5. Eksperymentalny statek testowy zostanie wystrzelony pod koniec 2014 roku. Test ma polegać na wystrzeleniu, okrążeniu Księżyca i powrocie na Ziemię z prędkością 11,2 km/s. Jest to znacznie wyższa prędkość od tej, z którą następuje powrót z niskiej orbity okołoziemskiej, co wymusza m.in. zastosowanie bardziej wytrzymałej osłony termicznej.

Niektóre, choć nie wszystkie źródła sugerują nawet, że podczas tej misji dojdzie do wejścia na orbitę okołoksiężycową. Moduł powrotny jest pomniejszoną wersją kapsuły załogowej Shenzhou, która w latach 2003 – 2013 odbyła pięć misji z chińskimi astronautami (“tajkonautami”) na pokładzie.

Informacją o tej misji testowej dla Chang’e 5 podzieliła się chińska państwowa administracja nauki, technologii i przemysłu na rzecz obrony narodowej. Dużej ilości informacji nie przekazano, wiele kwestii to spekulacje i przypuszczenia zachodnich źródeł.

Test będzie miał za zadanie sprawdzić działanie technologii kluczowych dla misji Chang’e 5. Misja ta będzie miała na celu pobranie próbek księżycowego gruntu i przywiezienie ich na Ziemię. Start wyprawy Chang’e 5 jest obecnie przewidywany na około 2018 rok. Chang’e 5 ma być wyniesiona ku Księżycowi na pokładzie nowej rakiety “Długi Marsz – 5”, która jeszcze nie powstała. Z tego powodu są możliwe opóźnienia w dacie startu.

Bezzałogowe misje serii Chang’e trwają od 2007 roku. Dotychczas zrealizowano trzy wyprawy: orbitery Chang’e 1 i 2 oraz lądownik Chang’e 3. Misja Chang’e 3, której lądowanie na Srebrnym Globie nastąpiło w grudniu zeszłego roku, była pierwszym miękkim lądowaniem na Księżycu od 1976 roku.

Misja Chang’e 5 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(Xinhua)

Comments are closed.