Roszady w rosyjskim przemyśle kosmicznym

0

Rosyjskie media donoszą o zmianach w najważniejszych rosyjskich firmach przemysłu kosmicznego.

Rosyjskie media informują w ostatnich dniach o licznych zmianach na szczytach wielu krajowych firm z sektora przemysłu kosmicznego.

W środę Kommiersant podał, że we wrześniu ze stanowiska zajmowanego od 2009 roku ustąpi Anatolij Szilow, wicedyrektor federalnej agencji kosmicznej Roskosmos. Był on tam odpowiedzialny za kluczowe projekty, takie jak satelity wojskowe, w tym wywiadowcze, i starty rakiet z ładunkami wojskowymi. Jego kontrakt ma nie zostać wznowiony.

W 2011 roku Władimir Putin, wówczas premier Federacji Rosyjskiej, strofował Szilowa po utracie kolejnego satelity wojskowego. Zastąpić ma go ponoć Michaił Chailow – obecny szef programów bezzałogowych w Roskosmosie, a wcześniej wieloletni pracownik zakładów im. Ławoczkina – jednego z najistotniejszych dostawców w rosyjskim przemyśle kosmicznym, posiadający już dostęp do tajnych projektów kosmicznych.

W międzyczasie Oleg Ostapenko odwołał ze stanowiska dyrektora generalnego TsENKI – centrum operacyjnego kosmicznej infrastruktury naziemnej, zarządcy rosyjskich kosmodromów, Siergieja Lazarewa. Na jego miejsce powołano pierwszego zastępcę, Siergieja Smirnowa. Lazarew szefował TsENKI dopiero od grudnia 2013 roku.

Izwestia donosi o niejasnościach w powodach zwolnienia Lazarewa. On sam przekazał, że powodem są domniemane nielegalne transakcje związane z zasobami firmy, które według niego nie mały miejsca podczas jego rządów. Według informacji z Roskosmosu, Lazarew nie został zwolniony a jedynie zastąpiony z powodu urlopu chorobowego. Według agencji TsENKI nie może sobie pozwolić na absencję na stanowisku dyrektora, choćby z uwagi na trwającą budowę kosmodromu Wostocznyj. Gdy Lazarew wróci z urlopu, obejmie stanowisku wicedyrektora.

Roskosmos odmówił Izwestii komentarza w sprawie komentarzy Lazarewa o nielegalnych transakcjach. Wiadomo tylko, że specjalna komisja bada wydatki TsENKI, szczególnie te dotyczące zakupów paliwa dla Bajkonuru i ubezpieczeń startów rakiet. Jej ustalenia nie są jeszcze znane. Gazeta opisuje też, że na kilka dni przed zakończeniem konkursu mającego wyłonić nowego szefa TsENKI, w którym to konkursie Lazarew był faworytem, Ostapenko anulował go.

 

Comments are closed.