Pierwsze dwa operacyjne Galileo gotowe do startu

0

Już w czwartek 21 sierpnia na orbitę mają trafić dwa pierwsze operacyjne satelity Galileo, „Doresa” i „Milena”.

W ramach przygotowań do czwartkowego startu, w europejskim kosmodromie w Gujanie Francuskiej zakończono ostatnie testy bliźniaczych europejskich satelitów nawigacyjnych Galileo.

Tankowanie obu satelitów, które pozwoli na dokładne dostosowanie ich orbit i utrzymanie odpowiedniego położenia w trakcie 12-letniej misji, miało miejsce 7-8 sierpnia.

W trakcie operacji napełniania satelitów materiałem pędnym, którym jest hydrazyna, inżynierowie nosili stroje ochronne SCAPE (Self Contained Atmospheric Protective Ensemble).

Następnie 11 sierpnia oba satelity zostały zamontowane na wspólnym wyrzutniku, mocującym je na szczycie Fregat – ostatnim stopniu rakiety nośnej Sojuz.

Instalacja zestawu – dwóch satelitów i wyrzutnika – na Fregat została zakończona 15 sierpnia. Potem został on zamknięty w osłonie aerodynamicznej rakiety.

Osiemnastego sierpnia wszystkie wspomniane elementy, określane także jako „głowica kosmiczna” (ang. space head), zostały połączone z pozostałymi trzema stopniami potężnej rakiety Sojuz ST-B, która wyniesie je na orbitę w najbliższy czwartek.

Ostatnie działania przed startem rozpoczęły się na początku tego tygodnia. Końcowe odliczanie zwieńczy start rakiety zaplanowany na czwartek 21 sierpnia na godzinę 14:31:14 CEST (12:31:14 UTC).

Po 3 godzinach, 47 minutach i 57 sekundach od startu, gdy osiągnięta zostanie docelowa wysokość 23 500 km, satelity zostaną oddzielone od Fregat za pomocą pirotechnicznego systemu separacji wyrzutnika.

Nowe satelity dołączą do już znajdujących się na orbicie czterech satelitów Galileo, wystrzelonych parami w październiku 2011 i w październiku 2012 roku.

Więcej na polskich stronach ESA.

Comments are closed.