Steruj robotami na ISS – konkurs dla licealistów

0

ESA ogłosiła konkurs dla licealistów. Młodzież będzie mogła sterować robotami Spheres na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Programuj, steruj i baw się swoim kosmicznym robotem – uczniowie z Europy w ramach niesamowitej kosmicznej gry robotów mogą tchnąć życie w eskadrę minisatelitów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Już po raz czwarty turniej Zero Robotics przemieni Stację w arenę rozgrywek prowadzonych przez europejskich licealistów. W ramach współzawodnictwa młodzież będzie musiała napisać instrukcje, które przeprowadzą satelity wielkości piłki siatkowej przez wirtualne pole najeżone przeszkodami.

Spheres (ang. Sfery, Kule) – skrót od Synchronised Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites (eksperymentalne satelity synchronicznego postoju, ruchu i reorientacji) – wykonują przesyłane rozkazy, poruszając się po Stacji w warunkach nieważkości i używając własnego źródła zasilania, napędu i nawigacji.

Turniej to jednak nie tylko pisanie kodu. Aby osiągnąć sukces, uczestnicy muszą jeszcze rozwiązywać problemy, wykorzystywać swoją wiedzę z zakresu matematyki i fizyki oraz działać zespołowo.

Chętni do wzięcia udziału powinni zacząć już teraz pracować nad własnym oprogramowaniem i rozpocząć planowanie strategii na konkurs, by być gotowym, gdy we wrześniu zostaną ujawnione ostatnie szczegóły misji.

Więcej na polskich stronach ESA.

Comments are closed.