Start rakiety Delta II z satelitą OCO-2

0

Drugiego lipca rakieta Delta II wyniosła na orbitę satelitę NASA o nazwie Orbiting Carbon Observatory-2.

Do startu rakiety Delta II, 150. startu rakiety tego typu, doszło 2 lipca o godzinie 11:56 CEST. Na pokładzie tej rakiety znalazł się satelita Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2). Start przebiegł prawidłowo i satelita znalazł się na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 686 km × 698 km. OCO-2 dołączył do konstelacji „A-Train”, składającej się z kilku amerykańskich i japońskich satelitów obserwacji Ziemi.

OCO-2 to prawie identyczny następca satelity OCO, utraconego podczas startu w 2009 roku. Wówczas osłona aerodynamiczna rakiety Taurus nie odłączyła się, w konsekwencji czego sumaryczny wynoszony ładunek był zbyt ciężki do satelitacji i OCO (wraz z osłoną aerodynamiczną) spadł w okolicach Antarktydy.

Start rakiety Delta II z satelitą OCO-2, 2 lipca 2014 r. / Credits: NASA

Start rakiety Delta II z satelitą OCO-2, 2 lipca 2014 r. / Credits: NASA

Początkowo NASA planowała wystrzelenie następcy OCO również za pomocą rakiety Taurus. Jednakże, w marcu 2011 roku NASA utraciła satelitę Glory dokładnie w takich samych okolicznościach, co OCO. Wówczas NASA postanowiła użyć sprawdzonej rakiety Delta II.

Celem misji satelity OCO-2 są zaawansowane obserwacje absorpcji światła słonecznego przez atmosferyczny dwutlenek węgla. Na pokładzie znajdują się trzy spektrometry, które będą obserwować w zakresie podczerwieni na pasmach w okolicach 2,06, 1,61 oraz 0,765 mikrometra. Masa OCO-2 wynosi 454 kilogramów, z czego 45 kg przypada na paliwo. Satelita jest zasilany z paneli słonecznych. Misja OCO-2 jest zaplanowana na dwa lata.

Zakłada się, że pomiary OCO-2 będą na tyle dokładne, że możliwe będzie dokonanie pierwszej globalnej mapy emisji oraz atmosferycznego pochłaniania dwutlenku węgla. Możliwa będzie także detekcja sezonowych zmian w emisji i pochłanianiu CO2, co w konsekwencji powinno doprowadzić do opracowania lepszych modeli obiegu węgla w atmosferze. OCO-2 będzie dokonywać obserwacji większości miejsc na Ziemi przynajmniej dwa razy w miesiącu.

Był to dziesiąty amerykański lot orbitalny i zarazem jeden z ostatnich startów rakiety Delta II, przeprowadzony po 2,5-rocznej przerwie w lotach rakiet tego typu. Na Ziemi pozostał sprzęt do złożenia jedynie czterech rakiet Delta II. Najbliższy ze startów tej rakiety nastąpi w listopadzie z satelitą SMAP. Następnie w 2017 i 2018 roku powinny nastąpić dwa kolejne starty. Jedna Delta II nie jest jeszcze przypisana do żadnego lotu, ale produkcja komponentów tej rakiety już się zakończyła.

(NASA, SFN)

Share.

Comments are closed.