Sojuz-2.1b wyniósł 7 satelitów

0

We wtorek rakieta Sojuz-2.1b wyniosła na orbitę 7 satelitów. Ładunkiem głównym był rosyjski pogodowy Meteor.

We wtorkowe popołudnie, o 15:58:28 GMT, z kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.b/Fregat-M z rosyjskim satelitą meteorologicznym Meteor-M 2.

Ładunkiem dodatkowym rakiety było 6 innych, mniejszych satelitów:

  • MKA-FKI / Relek – rosyjski satelita magnetosferyczny
  • SkySat-2 – drugi satelita testowy firm Skybox Imaging, od niedawna będącej własnością Google; potwierdzony kontakt z satelitą,
  • TechDemoSat 1 – zbudowany przez SSTL (Wielka Brytania); potwierdzony kontakt z satelitą,
  • AISSat 2 – norweski satelita technologiczny do badań sygnałów AIS – automatycznej identyfikacji radiowej
  • DX 1 – prywatny satelita rosyjski firmy Dauria Aerospace do monitorowania ruchu na morzu; potwierdzony kontakt z satelitą,
  • UKube 1 – pierwszy satelita wybudowany w Szkocji; masa ok. 3,5 kg,

Start przebiegł bez zakłóceń, ale nie miała miejsca zapowiadana wcześniej transmisja startu przez Internet. Satelizacja głównego ładunku nastąpiła około godziny po starcie. Potem, po wykonaniu zmiany orbity, wypuszczony został mały satelita rosyjski MKA-FKI,. Po czterech kolejnych uruchomieniach członu Fregat-M, satelizowano pozostałe sputniki.

Meteor-M to okołobiegunowy satelita meteorologiczny, obserwujący pokrywę chmur Ziemi, pokrywę lodową, warstwę ozonową, rejestrujący temperaturę i wilgotność. Satelita ma masę ok. 2,7 Mg. Jego misja planowana jest na co najmniej 5 lat. Wyprodukowany został przez NPO WNIIEM. Satelity serii Meteor wysyłane są od 1964 roku, w ilości już ponad 70 egzemplarzy.

Co ciekawe, na rakiecie miał znaleźć się kanadyjski satelita M3M, ale został wykluczony z listy startowej z uwagi na wzajemne sankcje nałożone przez Kanadę i Rosję w wyniku kryzysu na Ukrainie. W jego miejsce została wstawiona makieta masowa, aby wyrównać brakujący, a zaplanowany wcześniej, ładunek rakiety.

(SFN, LK, GSP)

Comments are closed.