Satelita Galileo w safe-mode

0

Jeden z czterech satelitów Galileo doświadczył awarii zasilania.

Na jednym z czterech satelitów europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo doszło najpewniej do awarii zasilania. Od 27 maja satelita nadawał tylko na 1 z 3 kanałów. Teraz satelita został przełączony w tryb bezpieczny (safe mode) i szukane są przyczyny awarii.

Do usterki doszło 27 maja i według przedstawicieli ESA, zarządzającej projektem Galileo w imieniu Komisji Europejskiej, miała ona gwałtowny przebieg i najpierw dotknęła nadawanie sygnału E1. Sygnał E1, otwarty sygnał niekodowany, zanikł na 30 sekund, ale samoistnie powrócił. Zaraz potem jednak przestały być nadawane dwa pozostałe sygnały nawigacyjne, E5 i E6. W ich przypadku nie doszło do samorzutnego wznowienia pracy, jak w przypadku E1. Obsługa satelity zdecydowała o kontrolowanym wygaszeniu statku.

Dopiero 3 lipca ESA przyznała, że awaria miała miejsce i że poszukuje jej przyczyn. Na 7 lipca zaplanowano ponowne włączenie satelity w ramach badań usterki.

ESA twierdzi, że usterka raczej nie będzie miała wpływu na plany wystrzelenia następnych, operacyjnych satelitów systemu. Cztery statki znajdujące się obecnie na orbicie należą do fazy IOV (In Orbit Validation) i ich systemy zasilania różnią się konstrukcyjnie od satelitów operacyjnych.

Agencja na razie nie wie, co mogło spowodować takie zachowanie się elektroniki statku. Na żadnym z 4 satelitów IOV nigdy nie zaobserwowano podobnego zdarzenia. Inżynierowie nie doszukali się też na razie żadnego zdarzenia na statku ani poza nim, które mogłoby spowodować taki zanik mocy nadawczej.

Satelity wyniesione w 2011 i 2012 roku mają pracować co najmniej 12 lat.

(SN)

Comments are closed.