Obserwacje tajfunu Neoguri

0

Potężny tajfun Neoguri zbliża się do wybrzeży Japonii. Obserwuje go wiele satelitów oraz astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tajfun Neoguri z satelity Aqua - stan na ranek 7 lipca 2014 / Credits - NASA

Tajfun Neoguri z satelity Aqua – stan na ranek 7 lipca 2014 / Credits – NASA

Neoguri to ósmy nazwany ośrodek tropikalny w tegorocznym sezonie tajfunów na zachodnim Pacyfiku. Wszystko rozpoczęło się 30 czerwca, gdy niezorganizowany obszar niszowy zaczął przybierać charakterystykę aktywnego atmosferycznego ośrodka tropikalnego. Dwa dni później Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) określiła ten obszar jako tropikalną depresję. Czwartego lipca ośrodek został określony jako sztorm tropikalny i otrzymał nazwę Neoguri. Pod koniec tego dnia siła sztormu wzrosła na tyle, że JMA określiła go jako tajfun.

Ośrodek Neoguri poruszał się w kierunku północno-zachodnim i zbliżał do Japonii. Szóstego lipca JMA wydała ostrzeżenie dla mieszkańców wysp Riukiu (na południowy zachód od Kiusiu), informując, że tajfun może być jednym z najsilniejszych, jakie kiedykolwiek uderzyły w Japonię.

Najnowsze prognozy są następujące: w nocy z 8 na 9 lipca Neoguri zacznie skręcać w kierunku północno-wschodnim, ku wyspom Kiusiu i Honsiu. Następnie aż do 12 lipca Neoguri powinien poruszać się nad całą Japonią, prawdopodobnie tuż przy jej wschodnim brzegu. Stwarza to duże ryzyko poważnych uszkodzeń w najważniejszych japońskich miastach. Spodziewane są nawet kilkunastometrowe fale oraz wiatry, które mogą przekroczyć prędkość 160 km/h.

Tajfun Neoguri obserwuje wiele satelitów, w tym Aqua, MT-SAT oraz Meteosat. Poniższe nagranie prezentuje ruch Neoguri pomiędzy 4 a 8 lipca.

Widok Neoguri z pokładu ISS / Credits - Alexander Gerst

Widok Neoguri z pokładu ISS / Credits – Alexander Gerst

Od kilku dni Neoguri jest obserwowany przez kamery zainstalowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zdjęcia z pokładu ISS, prezentowane w tym artykule, wykonał niemiecki astronauta Alexander Gerst.

Obserwacje tajfunu przed zbliżeniem się do lądu pozwalają na określenie terenów zagrożonych, odpowiednio szybkie wystosowanie ostrzeżeń oraz skoordynowanie akcji przygotowawczych. Jest to ważny element ochrony ludności oraz infrastruktury przed katastrofami naturalnymi, pozwala także na odpowiednie przygotowanie do akcji naprawczych i ratunkowych.

(NASA, Astro_Alex, Meteosat, JMA)

Comments are closed.