ISEE-3 z problemami

0

Nie udał się manewr korekty ISEE-3. W sondzie najpewniej nie ma paliwa lub azotu potrzebnego do jego wypchnięcia.

Zaplanowany na 8 lipca manewr korekty orbity sondy ISEE-3 został przerwany po 1 z 63 planowanych serii impulsów ciągu silnika sondy. Pierwsza seria potrwała przez cały planowany czas, ale nie była w pełni udana. Drugiej i trzeciej serii impulsów już nie udało się przeprowadzić. Manewr miał zmienić prędkość sondy o 7,33 m/s.

Za nieudany manewr początkowo obarczano któryś z zaworów. Jednak już dzień później, po kolejnej sesji łączności z sondą, półprofesjonalna obsługa sondy musiała wykluczyć usterkę zaworu. Obsługa nadal sprawdza wiele innych możliwych przyczyn, ale wszystko wskazuje na to, że wyczerpał się azot wypychający hydrazynę (paliwo) ze zbiorników.

Oznacza to też, że sonda nie dotrze do punktu L1 układu Ziemia-Księżyc, ale możliwe jest podjęcie innych badań naukowych w wewnętrznym Układzie Słonecznym po przelocie koło Księżyca 10 sierpnia.

Obecnie obsługa prosi o pomoc w poznaniu problematyki rozpuszczalności azotu w hydrazynie, gdyż możliwe jest, że azot nie uleciał a rozpuścił się w paliwie.

Comments are closed.