GAO ostrzega – SLS jest niedofinansowana

3

Biuro GAO ostrzega NASA, że projekt SLS jest niedofinansowany, o co najmniej 400 mln. USD.

Government Accountability Office (GAO) – biuro kontrolne i audytorskie podlegające Kongresowi USA, odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli – w swoim najnowszym raporcie z 23 lipca pochwalił NASA za postęp w budowie Space Launch System (SLS), ale jednocześnie ostrzegł, że agencja nie ma wystarczających funduszy, by ukończyć rakietę przed pierwszym planowanym startem w 2017 roku.

Od większości programów NASA wymaga się, aby miały finansowanie i towarzyszący mu grafik prac, które umożliwiają zrealizowanie projektu ze wskaźnikiem JCL (joint confidence level, tj. łącznym poziomem pewności) na poziomie 70%. GAO mówi, że w przypadku projektu SLS tak nie jest. Używając wewnętrznej analizy projektu SLS rządowy audytor wskazał, że SLS brakuje co najmniej 400 milionów USD, by osiągnąć poziom pewności 70% dla startu w 2017 roku.

Z sytuacji zdaje sobie sprawę zarządca NASA, Charles Bolden. Zeznawał on w tym roku przed komisją senacką, że w przypadku SLS NASA nie używa poziomu 70%: „Nie możecie sfinansować SLS tak, aby otrzymać 70% JCL, i nie chcę, abyście to robili. Nie proszę o to – to byłoby nierealistyczne”. Według niego wystarczą jeszcze fundusze z trzech miesięcy roku kalendarzowego 2017, które przypadają już na rok finansowy 2018. Bolden uważa, że 70% JCL nie jest wymagany, bo SLS opiera się o sprawdzone technologie.

Opracowanie SLS w wariancie rakiety o nośności 70 ton na LEO do 2017 roku ma kosztować NASA 12 miliardów USD. Według GAO opracowanie dalszych, cięższych wariantów będzie kosztowało kolejne miliardy dolarów. Następny lot ma odbyć się już z załogą, ale najwcześniej po czterech latach, w 2021 roku. GAO uważa też za zagrożenie, że NASA nie ma żadnych planów dla SLS po drugim locie.

Według GAO NASA powinna opracować nowe, bardziej biznesowe i rynkowe podejście do SLS, szczególnie nim zamówi cięższe warianty rakiety.

Według nieoficjalnych informacji pierwszy lot rakiety SLS, z misją EM-1, może być opóźniony nawet o 10 miesięcy, tj. na wrzesień 2018 roku.

(SPO)

3 komentarze

  1. Bez paniki, zaczyna się nowa, zimna wojna. Rakieta o udźwigu 70 – 130t na LEO może okazać się bardzo przydatna.

  2. Będzie się z czego pośmiać jak będą przkraczać kolejne terminy i kwoty. Właściwie już można zacząć.