Apollo 11 – 45 lat temu!

0

Czterdzieści pięć lat temu człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu.

Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to okres szybkiego rozwoju technologii lotniczych i rakietowych, związany z rywalizacją pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Te dwa państwa rywalizowały pomiędzy sobą także w przestrzeni kosmicznej. Część ważnych historycznych dokonań, takich jak pierwszy satelita, pierwszy lot załogowy, pierwsze zdjęcie drugiej strony Księżyca, pierwszy spacer kosmiczny czy pierwsze automatyczne lądowanie na Srebrnym Globie to dokonania Rosjan. Stany Zjednoczone jednak były w stanie dogonić ZSRR w tym „wyścigu w kosmos” i druga połowa lat 60. XX wieku przebiegała bardziej pod dyktando Amerykanów.

Wschód Ziemi nad Księżycem - misja Apollo 8 / Credits - NASA

Wschód Ziemi nad Księżycem – misja Apollo 8 / Credits – NASA

Kulminacja tej rywalizacji przypada na lata 1968 – 1969. W grudniu 1968 roku misja Apollo 8 jako pierwsza w historii zaprowadziła człowieka poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. To właśnie w trakcie tej misji zrobiono zdjęcie małej Błękitnej Planety nad krawędzią Księżyca – jeden z symboli XX wieku.

Kilka miesięcy później, w nocy (czasu europejskiego) z 20 na 21 lipca 1969 roku, na Księżycu wylądowało dwóch astronautów – Neil Armstrong oraz Edwin „Buzz” Aldrin. Armstrong stanął jako pierwszy na powierzchni Srebrnego Globu, wypowiadając słynne słowa „that’s one small step for (a) man, one giant leap for mankind”.

W ramach misji Apollo 11 – 17 (za wyjątkiem Apollo 13) na Księżycu łącznie stanęło dwanaście osób. Poza Neil’em Armstrongiem i Edwinem Aldrinem po Srebrnym Globie chodzili Pete Conrad, Alan Bean, Alan Shepard, Edgar Mitchell, David Scott, James Irwin, John Young, Charles Duke, Eugene Cernan oraz Harrison Schmitt. Ostatnia załogowa misja na Księżyc, Apollo 17, odbyła się w grudniu 1972 roku.


Neil Armstrong i pierwszy krok na Księżycu / Credits – NASA

Kiedy znów człowiek stanie na Srebrnym Globie? Czy będzie to Amerykanin (w ramach rządowego programu), Rosjanin, Europejczyk czy Chińczyk? A może na Księżycu stanie osoba, która zapłaci za swój lot w ramach komercyjnego kontraktu? Dziś trudno precyzyjnie odpowiedzieć na te pytania, jednak wydaje się, że wskutek ostatniego, znaczącego rozwoju sektora kosmicznego, moment powrotu człowieka na Srebrny Glob się zbliża. Prawdopodobnie nie nastąpi to jednak wcześniej niż w połowie przyszłej dekady a wcześniej będziemy obserwować szereg wypraw bezzałogowych: orbiterów, lądowników, łazików oraz misji typu „sample-return”.

Pierwszy krok człowieka na Księżycu jest niewątpliwie jednym z najważniejszych dokonań w całej historii ludzkości. Jest to także jeden z symboli szybkiego postępu naukowo-technicznego XX wieku. Czy w XXI wieku człowiek dokona podobnego wyczynu – postawienia stopy na Marsie?

Neil Armstrong zmarł 25 sierpnia 2012 roku.

Miejsce lądowania misji Apollo 11 okiem sondy LRO / Credits – NASA

Comments are closed.