Sojuz wyniósł 4 satelity O3b Networks

0

W czwartek Sojuz wyniósł cztery satelity telekomunikacyjne dla O3b Networks.

W czwartek wieczorem 10 lipca o godzinie 18:55:56 GMT z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystartowała rakieta Sojuz/Fregat z czterema satelitami telekomunikacyjnymi firmy O3b Networks. Satelity znalazły się na orbicie już 10 minut po starcie, po 4 uruchomieniach członu Fregat.

O3b to nowa konstelacja satelitów oferujących szybkie połączenia internetowe dla krajów rozwijających się. Jej nazwa pochodzi od słów “other 3 billion”, odnoszących się do około 3 miliardów ludzi na świecie, którzy nie mają dostępu do infrastruktury internetowej.

Wyniesione satelity dołączyły do 4 już znajdujących się na orbicie statków, wyniesionych w czerwcu 2013 roku. Krążą one nad równikiem na nietypowej orbicie o wysokości ok. 7800 kilometrów, umożliwiając połączenia z rejonów między 45. równoleżnikiem północnym i południowym. Orbity o tej wysokości są praktycznie nie używane, co umożliwi w przyszłości umieszczenie nawet 100 satelitów. Pojedyncza wiązka może zapewnić połączenie o prędkości nawet 1 Gbps, co pozwala na wykorzystanie O3b do tworzenia połączeń szkieletowych.

Statki powstały w zakładach Thales Alenia Space we Francji i Włoszech. Każdy ma masę ok. 700 kilogramów. Ładunek telekomunikacyjny pracuje w paśmie Ka. Satelity mają rozpocząć normalną pracę od 1 września, zapowiedział Steve Collar, dyrektor zarządzający O3b Networks. Klientami sieci są między innymi operatorzy z Wysp Cooka, Papui Nowej Gwinei, czy Timoru Wschodniego, a także Demokratycznej Republiki Konga i właściciel wycieczkowca “Oasis of the Seas”.

Start drugiej czwórki satelitów był opóźniony z września 2013 roku, z uwagi na wykrycie niegroźnej usterki w systemie zasilania w satelitach wyniesionych wcześniej. Kolejne 4 statki mają trafić na orbitę w 2015 roku.

Był to ósmy start rakiety Sojuz w Gujany Francuskiej. Sojuz wzbogacił ofertę Arianespace w październiku 2011. Następny start Sojuza z Gujany planowany jest na 21 sierpnia. Ładunkiem będą 2 satelity Galileo.

(SFN)

Comments are closed.