Rosjanie zainstalowali zaawansowaną antenę w ramach spaceru kosmicznego

1

Rosyjscy kosmonauci wyszli 19 czerwca poza Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach spaceru kosmicznego EVA-38 w celu przeprowadzenia instalacji anteny komunikacyjnej oraz przemieszczenia eksperymentu naukowego.

Rosjanie Aleksandr Skworcow i Oleg Artemiew opuścili stację ISS poprzez śluzę Pirs o godzinie 16:10 CEST. W tym celu wykorzystane zostały skafandry Orlan, które zapewniają odpowiednie warunki do przebywania poza orbitalnym kompleksem przez okres kilku godzin.

Celem kosmonautów było skierowanie się na moduł Zwiezda, a następnie instalacja zaawansowanej anteny z szykiem fazowanym AFAR (Automated Phased Antenna Array). Aparatura będzie wykorzystywana przez rosyjskich inżynierów do wysyłania telemetrii pomiędzy ISS a stacjami naziemnymi poprzez system przekaźnikowy Łucz, będący rosyjskim odpowiednikiem amerykańskiej konstelacji przekaźnikowej TDRSS (Tracking and Data Relay Satellite System).

W czasie spaceru kosmicznego kosmonauci podłączyli do zestawu antenowego zasilanie i zdjęli z niego okrycia ochronne. Następnie przemieścili również element jednego z eksperymentów naukowych, celem którego jest pomiar obecności naładowanych cząstek i plazmy w środowisku niskiej orbity wokółziemskiej LEO. W ramach pozostałych aktywności kosmonauci zweryfikowali także pozycję platformy roboczej URM-D, podjęli próbki z jednego z okien modułu Zwiezda oraz odstrzelili jeden zbędny element.

Czwartkowe wyjście poza stację rosyjskich kosmonautów było 180. spacerem od momentu rozpoczęcia budowy i zarządzania ISS od grudnia 1998 roku. Spacer był pierwszym wyjściem dla Skworcowa i Artemiewa, którzy przybyli na stację na pokładzie statku Sojuz TMA-12M. Trwał 7 godzin i 23 minuty.

(NASA, PFA)

Jeden komentarz