Udany start Zenita firmy Sea Launch

0

Sea Launch dokonał udanej satelizacji Eutelsata 3B.

W poniedziałek 26 maja o godzinie 21:10 GMT odbył się udany start rakiety Zenit-3SL z pływającej platformy startowej firmy Sea Launch. Jest to pierwsza misja tego operatora rakiet kosmicznych od lutego 2013 roku.

Trójczłonowa ukraińsko-rosyjska rakieta Zenit umieściła satelitę na pozycji orbitalnej 3°E. Dwa pierwsze ukraińskie człony wyniosły Eutelsata 3B w kosmos, a dwukrotne użycie rosyjskiego członu ucieczkowego Blok DM-SL umieściło go na orbicie transferowej do orbity geostacjonarnej.

Kilka minut po satelizacji udało się skontaktować z satelitą, potwierdzając tym samym pierwszy udany start firmy Sea Launch od czasu katastrofy satelity Intelsat z 1 lutego 2013 roku.

Mający masę ponad 6 ton Eutelsat 3B będzie obsługiwał łączność nad obszarami Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej  i Ameryki Łacińskiej, w tym zapewni łącza satelitarne dla pasażerów ruchu lotniczego w Brazylii. Wyposażony jest w 10 anten i 51 transponderów  (30 pasma Ku, 12 pasma C i 9 pasma Ka). Został wyprodukowany przez Airbus Defence and Space.

Sea Launch, joint-venture podmiotów z Ukrainy, Rosji, USA i Norwegii, po wyjściu z bankructwa i trzech nieudanych startach w krótkim czasie, znajduje się obecnie pod kontrolą rosyjską. Dyrektorem wykonawczym firmy jest Siergiej Gugkaej. Według niego firma powinna obsługiwać 3 starty rocznie, aby pokryć koszty swojej działalności.

Następny start Sea Launch planuje na styczeń 2015 roku, ale nie wiadomo jeszcze z jakim ładunkiem. Jak informuje zarówno Sea Launch jak i Jużmasz, wydarzenia na Ukrainie nie wpłynęły negatywnie na proces produkcji rakiet Zenit, czym zajmuje się właśnie Jużmasz, firma z Dniepropietrowska.

Co więcej, Sea Launch ma szansę na dostęp do rosyjskiego rynku, dzięki temu, że jego właścicielem (95% udziałów) jest Energia Overseas Ltd., spółka zależna firmy Energia, która wytwarza człony Blok DM-SL (ostatni człon rakiet Zenit-3SL) i produkuje satelity na zamówienie rządu Rosji. Sea Launch ma w 2016 roku wysłać w jednej misji dwa satelity zbudowane przez Energię, statki Energia 100 i AngolaSat.

(SFN)

Comments are closed.