Kapsuła Excalibur Almaz sprzedana

0

W Brukseli na aukcji sprzedana została jedna z czterech kapsuł firmy Excalibur Almaz. Anonimowy kupiec zapłacił milion euro za historyczny radziecki sprzęt

Firma Excalibur Almaz została założona w 2005 roku, aby przeprowadzać orbitalne loty załogowe przy pomocy odnowionego radzieckiego sprzętu. Firma kupiła cztery używane kapsuły powrotne pojazdu TKS (tzw. WA – Wozraszajemyj Apparat) oraz dwa moduły stacji Ałmaz.

W ostatnim czasie niewiele było słychać o Excalibur Almaz, która zarejestrowana była na brytyjskiej Isle of Man. Jeszcze w 2011 roku organizowała pokazy sprzętu i wspominała, iż wkrótce jej unowocześnione moduły i kapsuły zostaną wyniesione na orbitę.

Można zadać pytanie o przyszłość firmy, skoro zmuszona jest sprzedawać już zmodernizowany sprzęt. Na zeszłym Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Pekinie, prezes Excalibur Almaz Art Dula zapewniał, że prowadzone są rozmowy z inwestorami. Ostatnia aktualizacja strony firmy pochodzi z 2012 roku.

Sprzedany moduł powrotny dwa razy odbył lot w 1977 i 1978 roku. Wraz z kapsułą sprzedano również dwa skafandry kosmiczne typu Sokol.

(PA)

Comments are closed.