Beidou w Pakistanie

0

Pakistan uruchomił sieć stacji wspomagających odbiór i korzystanie z systemu Beidou na swoim terytorium.

Pakistan stał się pierwszym krajem goszczącym stacje naziemne wspomagające pracę chińskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Beidou. Informację podał Shen Jun, główny naukowiec Beijing UniStrong Science& Technology Co., firmy odpowiedzialnej za rozwój Beidou, na dorocznej chińskiej konferencji nawigacji satelitarnej w Nanjing.

Sieć składa się na razie z pięciu stacji bazowych i jednego centrum przetwarzania danych, i obejmuje miasto Karachi i okolice. Stacje mogą zwiększyć dokładność pomiaru położenia nawet do 2 centymetrów, a po dalszej obróbce, do 5 mm.

Shen Jun zapowiedział już kolejną fazę rozbudowy sieci, która docelowo ma objąć cały kraj możliwością precyzyjnego wyznaczania pozycji poprzez system Beiodu. Będzie to pierwsza tak sieć wspomagająca dla Beidou poza Chinami.

Warto wspomnieć, że Polska również pokryta jest siecią stacji referencyjnych wspomagających korzystanie z systemów GNSS. Średnio co 70 km, głównie na budynkach administracji publicznej szczebla wojewódzkiego i powiatowego, umieszczone są elementy odbiorcze systemu ASG-EUPOS. Zbierają one dane obserwacyjne i przekazują je w czasie rzeczywistym do centrum obliczeniowego, dzięki czemu możliwe jest wygenerowanie poprawek do sygnału GNSS poprawiające jego skuteczność.Obecnie system jest przygotowywany do pracy z europejskim Galileo i rosyjskim GLONASS (Pomorze i Kujawy – od 15 maja tego roku, Warszawa i okolice, Małopolskie).

(Xinhua)

Comments are closed.