ATK testuje panele MegaFlex™

0

ATK przetestowała nowy panel słoneczny MegaFlex ™ mogący generować do 20 kW energii elektrycznej. Takie panele znajdą zastosowanie w nowych misjach kosmicznych NASA.

Firma ATK przetestowała w Glenn Research Center nowego rodzaju panel ogniw słonecznych MegaFlex ™, tworzonych na zlecenie NASA z myślą o elektrycznym napędzie słonecznym (SEP – Solar Electric Propulsion) nowych misji kosmicznych, w tym dla misji w głęboką przestrzeń kosmiczną.

Ich charakterystyczną cechą jest wyjątkowa możliwość skalowania, pozwalająca uzyskać nawet 10 razy więcej energii niż z obecnie dostępnych rozwiązań technologicznych. Zapewnia ją kołowa budowa i towarzyszący jej unikalny mechanizm rozkładania. Wykorzystane nowoczesne materiały dodatkowo zapewniają im niższą masę i objętość – dwa parametry kluczowe we wszystkich misjach kosmicznych.

Przetestowany panel miał 975 cm średnicy i w pełni rozłożony mógł wygenerować do 20 kW. Możliwości skalowania pozwalają powiększyć dostępną moc nawet 10-krotnie. Badania odbyły się w Glenn’s Plum Brook Station w Ohio (USA). Trwały 3 miesiące i obejmowały autonomiczne rozkładanie panelu, testy środowiskowe w próżni (w zakresie temperatur ±65ºC), badania sztywności i naprężeń, czy też wibracji.

„MegaFlex jest technologią przełomową, opracowaną nie tylko po to, by spełnić postawione wymagania, ale także by sprostać dzisiejszym ograniczeniom budżetowym”, mówi Dave Shanahan, wiceprezes i kierownik pionu Space Components w ATK Aerospace Group. „Zakończenie tych testów potwierdza działanie technologii i pozwali nam na wsparcie nadchodzących misji wymagających dużych ilości energii i bardzo lekkich paneli ogniw słonecznych”.

MegaFlex ™ zostały opracowane specjalnie do misji wymagających dużych mocy, szczególnie na potrzeby zasilania napędu. Powstały w ramach kontraktu o wartości 6,4 mln. USD przyznanego przez NASA w październiku 2012 roku na potrzeby budowy ogniw słonecznych dla słonecznego napędu elektrycznego. Prace były prowadzone przy współpracy z Glenn i Langley Research Center – ośrodkami NASA. Powstały w oparciu o technologię UltraFlex™ wykorzystaną w misji Phoenix Lander w 2008 roku i która została użyta także w planowanej sondzie Mars InSight. Dziesięć paneli UltraFlex™ powstaje też dla statków CRS firmy Orbital Science Corp.

Dr Carolyn Mercer, kierownik projektu Solar Electric Power Element, podkreśla, że „rozwój i prototypowanie takich technologii jest krytyczne dla wykonania dużej części mapy drogowej NASA dotyczącej eksploracji głębokiej przestrzeni kosmicznej, a także planowanych misji rządowych i komercyjnych”.

(ATK)

Comments are closed.