Zostań lekarzem-naukowcem na stacji Concordia

0

ESA oferuje życiową szansę przeprowadzenia eksperymentów kosmicznych w jednym z najbardziej odosobnionych miejsc na świecie: stacji badawczej Concordia na Antarktydzie.

Jeśli potrafisz działać w zespole i nie boisz się długiego odosobnienia, jeśli posiadasz wykształcenie medyczne i jesteś gotów na zdrową dawkę ekstremalnych warunków, to ESA oferuje Tobie życiową szansę przeprowadzenia eksperymentów kosmicznych w jednym z najbardziej odosobnionych miejsc na świecie: stacji badawczej Concordia na Antarktydzie.

Concordię zbudowano na płaskowyżu (3200 m n.p.m.) znajdującym się na pustyni lodowej w odległości 1600 km od bieguna południowego. Oznacza to, że mieszkańcy stacji wystawieni są na próbę najtrudniejszych warunkach.

Temperatura na zewnątrz sięgająca –80°C oraz położenie geograficzne sprawiają, że ciśnienie atmosferyczne jest porównywalne do warunków panujących na szczycie japońskiej góry Fuji. Jeżeli tamtejsze wspaniałe widoki nie zaprą tchu w piersiach, to na pewno zrobi to brak tlenu.

W takiej odległości od równika dni i noce mogą być długie – bardzo długie. Zima trwa do czterech miesięcy, podczas których Słońce nie wschodzi nad horyzontem. W tym czasie niemożliwa jest dostawa zaopatrzenia i wraz z 15 kolegami będziesz pozostawiony sam sobie, starając się przetrwać i prowadzić badania naukowe w warunkach skrajnie nieprzyjaznych ludziom.

Cechy, które czynią stację Concordia tak niegościnnym miejscem, sprawiają jednocześnie, że ciągną go niego naukowcy chcący przeprowadzić badania niemożliwe do wykonania nigdzie indziej. Sejsmolodzy, glacjolodzy, astronomowie oraz klimatolodzy wykorzystują w swoich badaniach tamtejsze położenie geograficzne, ciemność oraz czyste powietrze.

Twoim zadaniem jako lekarza będzie przeprowadzanie badań na sobie oraz innych członkach załogi w celu obserwacji procesu adaptacji do życia w skrajnie ekstremalnych warunkach. Będziesz kontrolować poziom hormonów, cykle snu, pracę zespołową oraz porozumiewanie się, sprawdzając, jak ludzie adaptują się do warunków pracy w odcięciu od reszty świata.

Roczny pobyt w stacji Concordia to szansa na wyjazd w wyjątkowe miejsce, gdzie zobaczysz wiele niezapomnianych widoków, przyczyniając się jednocześnie do przyszłej eksploracji Układu Słonecznego.

Przejrzyj stronę i przeczytaj poprzednie wpisy na blogu stacji Concordia, aby zobaczyć, czego możesz się spodziewać. Przejmiesz obowiązki Adrianosa Golemisa, który połowę pobytu ma już za sobą.

Gdy będziesz gotowy, aby wysłać zgłoszenie, kliknij tutaj. Termin wysyłania zgłoszeń upływa 11 maja.

(ESA)

Comments are closed.