Wystartował Atlas V z satelitą NROL-67

0

Rakieta Atlas V wyniosła z Florydy na orbitę tajny ładunek NROL-67 na National Reconnaissance Office.

W dniu 10 kwietnia rakieta Atlas V, w wariancie 541, wyniosła na orbitę okołoziemską tajnego satelitą NROL-67 dla amerykańskiej agencji National Reconnaissance Office – Narodowego Biura Rozpoznania. Start miał miejsce ze Stacji Sił Powietrznych USAF na Florydzie o 17:45 GMT (13:45 czasu lokalnego).

Logpo misji NROL-67

[/media-credit] Logpo misji NROL-67

Ładunek wyniesiony przez Atlas ma charakter tajny. Informacje o jego przeznaczeniu są wysnuwane z takich informacji jak orbita docelowa jaką osiągnie, podobieństwo do orbit poprzednich misji, czas i miejsce startu.

NROL-67, jako pierwszy start dla NRO, skorzystał z wariantu 541 rakiety Atlas V. Może to oznaczać nowy rodzaj lub rodzinę satelitów. Utrudnia to też porównanie jego orbity z innymi podobnymi.

Ostrzeżenia dla pilotów samolotów (tzw. NOTAM) i obszary objęte zakazem ruchu wskazują, że satelita trafi na orbitę o niskiej inklinacji, najpewniej na orbitę geosynchroniczną. Inne orbity równikowe mają raczej małe znaczenie dla działań wywiadowczych.

NRO do tej pory wystrzeliło kilka serii satelitów na podobne orbity służące różnym celom. Satelity SDS (Satellite Data System) służyły do zapewnienia łączności między satelitami wywiadowczymi na niskich orbitach okołoziemskich a stacjami naziemnymi. Od 1976 rok wyniesiono 3 serie satelitów SDS. Pierwsza, używała silnie wydłużonych orbit typu Mołnia. Druga, USA-67, wyniesiona na pokładzie promu Atlantis w misji STS-38, osiągnęła orbitę geostacjonarną. Misja pozostaje utajniona do teraz.

Trzecia generacja składa się z 4 satelitów. Dwóch wyniesionych w pierwszej dekadzie XXI wieku, i dwóch kolejnych wystrzelonych w latach 2011 i 2012. Używano do tego rakiety Atlas V/401 i Delta IV Medium+(4,2). Użycie teraz silniejszej wersji 541 może oznaczać, że tym razem ładunek nie jest związany z systemem SDS. Niewykluczone jednak, że może być to nowy, większy satelita tego systemu, albo dwa satelity wyniesione w jednym starcie.

Innymi możliwymi seriami do których należy ładunek są programy Orion/Magnum lub Mercury. Uważa się, że satelity Orion przeznaczone są do podsłuchiwania łączności lub telemetrii z innych satelitów, a Mercury do przechwytywania sygnałów radarowych lub podsłuchu.

Logo misji AV-045

Logo misji AV-045

Sprawę może rozstrzygnąć kolejny start NRO, NROL-42, który również odbędzie się z użyciem tej samej rakiety (Atlas V/541).

Uwagę zwraca również logo misji: skrzydlaty koń i Ziemia oraz motto “in scientia opportunitas” (w wiedzy sposobność). Co ciekawe, ilustracja Ziemi przedstawia kontynent europejski, w przeciwieństwie do większości logotypów NRO, które przedstawiają zwykle Amerykę Północną. Logo startu przedstawia zaś smoka i używa motto “forest fortuna adiuvat” – śmiałym szczęście sprzyja. Smok pojawiał się znacznej ilości misji NRO związanych z wywiadem elektronicznym. Logotypy te nie pojawiały się dość często przed startem z uwagi na zły odbiór logotypu misji NROL-39. Przedstawia ono ośmiornicę, której macki zdają się oplatać Europę i Azję, i używa motta “Nothing is beyond our reach”.

Transmisja ze startu została tradycyjnie przerwana po odrzuceniu osłony aerodynamicznej, w 3 minucie 20 sekundzie lotu.

Zobacz też:

(NRO, SFN, NSF)

Comments are closed.