Warsztaty dotyczące przetargów jawnych i niejawnych NATO oraz ESA (14.04.2014)

0

Czternastego kwietnia odbyły się w Warszawie warsztaty dotyczące przetargów jawnych i niejawnych dwóch organizacji: NATO oraz ESA. Na tych warsztatach był obecny przedstawiciel Kosmonauta.net.

Polska od 1999 roku jest członkiem sojuszu północnoatlantyckiego NATO oraz od 2012 roku członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. W obu organizacjach duża część prac jest realizowanych na podstawie przetargów. W przypadku NATO duża część przetargów ma charakter niejawny, w których mogą uczestniczyć tylko jednostki z odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. W ESA przetargi niejawne także występują, choć na znacznie mniejszą skalę.

14 kwietnia w Warszawie odbyły się warsztaty dotyczące przetargów jawnych i niejawnych NATO oraz ESA. Te warsztaty były dedykowane dla polskiego sektora technologicznego i cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony różnych krajowych środowisk – od uczelni, poprzez instytuty naukowe aż po firmy i przemysł.

Na warsztatach przedstawiono część techniczną otrzymania odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa oraz zasady ubiegania się o kontrakty. Wyjaśniono m.in. kwestie bezpieczeństwa infrastruktury, w której potencjalne kontakty miałyby się odbywać oraz zasady rejestrowania i dostępu do dokumentów.

Warsztaty były prowadzone przez przedstawicieli ESA i NATO. Co ciekawe, przedstawiciele obu organizacji byli zainteresowani procedurami przeprowadzania przetargów i kwestiami bezpieczeństwa przetwarzanych informacji. Okazało się również, że w niektórych językach poziomy niejawności informacji („tajne”, „zastrzeżone” i „poufne”) mogą być inaczej nazywane, co wymaga szczególnej uwagi w przypadku projektów międzynarodowych.

W najbliższych latach można się spodziewać większej ilości kontraktów realizowanych przez polskie podmioty zarówno dla NATO jak i ESA. W przypadku NATO ma to związek z planowaną modernizacją polskich sił zbrojnych oraz obecnej sytuacji politycznej w Europie. W przypadku ESA polskie podmioty dopiero „stawiają pierwsze kroki” i za kilka lat nasza obecność w tej agencji będzie zauważalna. Warto więc by polskie podmioty wcześniej zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa oraz startowania w niejawnych przetargach.

Podczas tych warsztatów po raz pierwszy „oficjalnie” przedstawiono udział Polski w programie ARTES 14 ESA. Wcześniej sygnalizowano, że Polska zamierza dołączyć do tego programu.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Comments are closed.