Warsztaty dotyczące przetargów jawnych i niejawnych NATO oraz ESA (14.04.2014)

0

Czternastego kwietnia odbyły się w Warszawie warsztaty dotyczące przetargów jawnych i niejawnych dwóch organizacji: NATO oraz ESA. Na tych warsztatach był obecny przedstawiciel Kosmonauta.net.

Polska od 1999 roku jest członkiem sojuszu północnoatlantyckiego NATO oraz od 2012 roku członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. W obu organizacjach duża część prac jest realizowanych na podstawie przetargów. W przypadku NATO duża część przetargów ma charakter niejawny, w których mogą uczestniczyć tylko jednostki z odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. W ESA przetargi niejawne także występują, choć na znacznie mniejszą skalę.

14 kwietnia w Warszawie odbyły się warsztaty dotyczące przetargów jawnych i niejawnych NATO oraz ESA. Te warsztaty były dedykowane dla polskiego sektora technologicznego i cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony różnych krajowych środowisk – od uczelni, poprzez instytuty naukowe aż po firmy i przemysł.

Na warsztatach przedstawiono część techniczną otrzymania odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa oraz zasady ubiegania się o kontrakty. Wyjaśniono m.in. kwestie bezpieczeństwa infrastruktury, w której potencjalne kontakty miałyby się odbywać oraz zasady rejestrowania i dostępu do dokumentów.

Warsztaty były prowadzone przez przedstawicieli ESA i NATO. Co ciekawe, przedstawiciele obu organizacji byli zainteresowani procedurami przeprowadzania przetargów i kwestiami bezpieczeństwa przetwarzanych informacji. Okazało się również, że w niektórych językach poziomy niejawności informacji („tajne”, „zastrzeżone” i „poufne”) mogą być inaczej nazywane, co wymaga szczególnej uwagi w przypadku projektów międzynarodowych.

W najbliższych latach można się spodziewać większej ilości kontraktów realizowanych przez polskie podmioty zarówno dla NATO jak i ESA. W przypadku NATO ma to związek z planowaną modernizacją polskich sił zbrojnych oraz obecnej sytuacji politycznej w Europie. W przypadku ESA polskie podmioty dopiero „stawiają pierwsze kroki” i za kilka lat nasza obecność w tej agencji będzie zauważalna. Warto więc by polskie podmioty wcześniej zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa oraz startowania w niejawnych przetargach.

Podczas tych warsztatów po raz pierwszy „oficjalnie” przedstawiono udział Polski w programie ARTES 14 ESA. Wcześniej sygnalizowano, że Polska zamierza dołączyć do tego programu.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Share.

Comments are closed.