Postępy prac nad Jabiru-1, WorldView-3 i AEHF-4

0

Postępują prace nad satelitami Jabiru-1, WorldView-3 i AEHF-4.

 • Lockheed Martin i NewSat Ltd. pomyślnie ukończyły kluczowy przegląd techniczny (CDR) satelity Jabiru-1, pierwszego australijskiego komercyjnego satelity do pracy w paśmie Ka. Jabiru-1 będzie satelitą telekomunikacyjnym przeznaczonym przede wszystkim dla klientów rządowych oraz związanych z przemysłem wydobywczym i logistycznym w krajach rozwijających się. Przejście przeglądu CDR oznacza możliwość przystąpienia do kolejnej fazy projektu: budowy i integracji satelity.

  Zakontraktowany w 2011 Jabiru-1 będzie oparty o platformę A2100 firmy Lockheed Martin. Będzie wyposażony w ładunek telekomunikacyjny pracujący w paśmie Ka, równoważny 50 transponderom. Jego wiązki będą miały charakterystykę punktową i regionalną. Część będzie stała, a część przełączalna. Swoim zasięgiem pokryje obszary Bliskiego Wschodu, Azji Południowej i Afryki. Ma działać 15 lat.

  Jabiru przenosić będzie również ładunek telekomunikacyjny dla operatora MEASAT. Osiemnaście transponderów pasma Ku (o wspólnym oznaczeniu MEASAT-3C) zapewni zapasowe połączenia DTH dla klientów firmy w Malezji i Indiach.

 • W zakładach Ball Aerospace & Technologies Corp. zakończyły się testy środowiskowe trzeciego satelity obserwacji Ziemi serii WorldView dla firmy DigitalGlobe. Satelita, już wyposażony w sprzęt optyczny i towarzyszącą mu elektronikę, przeszedł testy termiczne, akustyczne, i rozłączania z rakietą. Do 23 kwietnia ukończone zostaną testy kompatybilności i zakłóceń elektromagnetycznych.

  Nowością w WorldView-3 jest instrument CAVIS – Cloud, Aerosol, water Vapor, Ice, Snow. CAVIS będzie monitorował stan atmosfery znajdującej się na linii optycznej teleskopu satelity. Dane z niego, zawierające informacje, np. o pyle, kurzu, i innych czynnikach zakłócających zobrazowanie, umożliwią komputerową poprawę jakości obrazu.

  Z wysokości 617 kilometrów WorldView-3 ma otrzymywać obrazy panchromatyczne o rozdzielczości 31 cm, multispektralne o rozdzielczości 1,24 metra, i podczerwone o rozdzielczości 3,7 metra. Wszystkie trzy parametry przekraczają amerykańskie limity komercyjnie dostępnych zdjęć satelitarnych, wynoszące odpowiednio: 50 cm, 2 metry, i 7,5 metra. Dlatego dla klientów komercyjnych będą one sztucznie pogarszane lub pobierane z niższą rozdzielczością. Rozdzielczość instrumentu CAVIS to 30 metrów. Główny instrument optyczny satelity, 110 centymetrowy teleskop, został zbudowany przez firmę Exelis.

  Możliwość obserwacji w bliskiej podczerwieni ma powiększyć grono klientów zainteresowanych produktami firmy i przyspieszyć tworzenie DigitalGlobe Geospatial Big Data™, produktu gromadzącego rożnego rodzaju zobrazowanie powierzchni Ziemi.

  Satelita będzie posiadał również innowacyjny system zmiany położenia. Umożliwi on reorientacje satelity w 4-5 sekund, w porównaniu do 30-45 sekund wymaganych przez tradycyjne techniki kontroli.

  WorldView-3 powstaje w oparciu o platformę BCP 5000 firmy Ball A&T. Start satelity planowany jest z kosmodromu Vandenberg w połowie sierpnia 2014. Będzie piątym satelitą DigitalGlobe zbudowanym przez Ball A&T.

 • Dzięki wcześniejszemu wytworzeniu elementów o długim czasie dostawy, czwarty satelita AEHF do wojskowej łączności satelitarnej wyprzedza o kilka miesięcy terminy zakładane w projekcie budowy. AEHF-4 ma trafić na orbitę w 2017 roku, pozwalając konstelacji na osiągnięcie stanu pełnej gotowości operacyjnej.

  Z satelitą zintegrowano właśnie układ napędowy i ładunek użyteczny (telekomunikacyjny). Pierwszy dostarczono 8 miesięcy przed planowaną datą dostawy, a drugi, dwa miesiące wcześniej. Mark Calassa, wiceprezes Protected Communication Systems w Lockheed Martin, który jest głównym wykonawcą AEHF, powiedział, że budowa statku zakończy się najpewniej pół roku przed pierwotnie planowanym terminem. LM ma zakontraktowaną budowę jeszcze 5. i 6. satelity konstelacji AEHF – najbezpieczniejszego systemu łączności satelitarnej używanego przez rząd i siły zbrojne USA. AEHF ma zastąpić starzejącą się konstelację 5 satelitów Milstar.

Comments are closed.