Pierwszego satelitę obserwacyjnego dla Peru zbuduje Airbus przy wsparciu Francji.
Peru wybrało Airbus Defence & Space na wyłączonego głównego wykonawcę swojego pierwszego satelitarnego systemu obserwacji Ziemi. Firma opracuje, zbuduje i wyśle satelitę optycznej obserwacji Ziemi, przy wsparciu rządu Francji.
Satelita będzie oparty o najnowszą platformę satelitów optycznych Naomi/Astrobus (podobnie jak satelity Pleiades, SPOT 7, czy Ingenio). Ich wyjątkową cechą jest wykorzystywanie struktur zbudowanych z węglików krzemu, produkowanych przez firmę Boostec.
Airbus będzie odpowiadał też za powstanie centrum kontroli, stacje odbioru i centrum przetwarzania danych, a także za przeszkolenie peruwiańskich inżynierów i techników.
Jeszcze przed wejściem satelity do służby, Airbus D&S będzie dostarczał Peru zobrazowanie optyczne i radarowe pozyskane za pomocą własnej floty satelitów.
Peru dopiero przed rokiem wkroczyło na arenę kosmiczną, ale z dość dużym “rozpędem”. Od 2013 roku wysłała na orbitę 3 małe satelity:
- Chasqui 1, cubesat 1U wysłany 5 lutego 2014 (wraz z Progressem-M 22M; wypuszczony z modułu Kibo), a zbudowany przez Universidad Nacional de Ingeniería del Perú.
- Pocket-PUCP (PUCP-Sat 1), 127 gramowy pikosatelita zbudowany przez instytut radioastronomii Pontificia Universidad Católica del Perú (INRAS-PUCP), wyniesiony 21 listopada 2013 rakietą Dniepr (m.in. wraz z polskim BRITE-PL).
- UAPSat 1, cubesat 1U zbudowany przez tą samą jednostkę naukową co Pocket-PUCP. Został wyniesiony na pokładzie Cygnusa CRS-1 i uwolniony 28 lutego z modułu Kibo
(Airbus)