Nagranie z lądowania pierwszego stopnia F9R v1.1 na wodzie

0

Firma SpaceX udostępniła nagranie z próby lądowania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R v1.1. Do lądowania doszło 18 kwietnia.

Osiemnastego kwietnia nastąpił start trzeciej regularnej misji bezzałogowej Dragon CRS-3. Był to bardzo ciekawy start z uwagi na pierwszą próbę dokonania kontrolowanego powrotu dolnego stopnia rakiety Falcon 9R v1.1 (skrótowe oznaczenie F9R v1.1). Była to próba „miękkiego wodowania”, gdyż ze względów bezpieczeństwa postanowiono sprowadzić rakietę nad wody Oceanu Atlantyckiego. Strefę wodowania wyznaczono na wschód od wyspy Hilton Head.

Pierwszy stopień Falcona 9R v1.1 (R od reusable – wielokrotnego użytku) wyposażono w rozkładane podpory, które w przyszłości mają umożliwić pionowe lądowanie tej części rakiety na lądzie. Ze względów bezpieczeństwa system musiał zostać wpierw przetestowany nad wodą. Pierwszy stopień rakiety musiał przetrwać podróż powrotną z wysokości 80 km. Tuż po wyniesieniu Dragona na orbitę Elon Musk napisał na Twitterze, że stopień opadał bez koziołkowania w sposób kontrolowany. Na wysokości 8.5 km prędkość wynosiła 360 metrów na sekundę.

Dodatkowe informacje odnośnie powrotu pierwszego stopnia F9R v1.1 pojawiały się w kolejnych dniach. 20 kwietnia podano do informacji, że dolny stopień tej rakiety zawisł nad wodą, po czym upadł do oceanu. Co ciekawe, stopień nadawał jeszcze telemetrię przez osiem sekund po wodowaniu i przestał dopiero wtedy, gdy rakieta zmieniła pozycję z wertykalnej na horyzontalną.

Pod koniec miesiąca, 29 kwietnia, SpaceX opublikował pierwsze zdjęcia z ostatnich chwil lotu przed wodowaniem. Zdjęcia prezentujemy w galerii tego artykułu. Dzień później, 30 kwietnia, opublikowano pierwsze, jeszcze nie obrobione nagranie z wodowania. To nagranie prezentujemy poniżej.

Comments are closed.