Francja i Chiny zacieśniają współpracę

0

Francuska CNES i chińska CNSA podpisały porozumienie o współpracy.

Na tydzień przed zerwaniem kooperacji z Roskosmosem przez NASA, 26 marca, porozumienie o współpracy podpisała francuska agencja kosmiczna CNES i chińska agencja kosmiczna CNSA. Dokument określa ramy współdziałania obu instytucji w dziedzinie oceanografii i astrofizyki. W ceremonii podpisania dokumentu wziął udział prezydent Francji François Hollande i jego chiński odpowiednik, Xi Jinping.

Oba kraje zgodziły się na współpracę przy dwóch misjach satelitarnych. CFOSAT (China-France Oceanography SATellite) poświęcony będzie badaniom falowania mórz i wiatrów przy powierzchni oceanów. Zebrane przez niego dane będą miały przyczynić się do poprawienia prognoz pogody na potrzeby żeglugi i lepsze poznania klimatu. Jego dwoma przyrządami naukowymi będą skaterometry, które zostaną dostarczone przez obie agencje. CNES będzie odpowiadał za SWIM – Surface Waves Investigation and Monitoring, a CNSA za skaterometr SCAT.

CFOSAT / Credits - CNESSatelita ma zostać wyniesiony w 2018 roku przez chińską rakietę nośną.

Drugi satelita, SVOM (Space Variable Objects Monitor), będzie misją astronomiczną poświęconą głównie rozbłyskom gamma. Podział obowiązków przy tej misji zostanie ustalony latem tego roku. Francja na pewno dostarczy jeden z detektorów rozbłysków, ECLAIRs, i naziemną sieć powiadamiania. Podobnie jak CFOSAT, również SVOM zostanie wyniesiony przez Chiny, jednak nie wcześniej niż w 2020 roku.

Francja i Chiny będą również pracować nad optymalizacją wykorzystania danych i aplikacji naukowych powstałych w trakcie trwania tych dwóch misji.

(CNES)

Comments are closed.