Europa chce wykorzystać satelity do kontroli nad UAV

0
Lot demonstracyjny statku UAV w ramach projektu DeSIRE / Credits: ESA

[/media-credit] Lot demonstracyjny statku UAV w ramach projektu DeSIRE / Credits: ESA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Europejska Agencja Obrony (EDA) przedłużają współpracę nad wprowadzaniem bezzałogowych statków latających (UAV) do cywilnej, europejskiej przestrzeni powietrznej. W planach jest druga kampania testowa, gdzie sprawdzony zostanie system kontroli przy wykorzystaniu satelitów.

Przedłużony kontrakt na wspólne prace opiewa na wartość 2,4 mln euro. Jest to druga faza projektu DeSIRE (Demonstration of Satellites enabling of Insertion of Remotely Piloted Aircraft Systems in Europe), który stanowi kontynuuację lotów przeprowadzonych w 2013 roku za pomocą zbudowanego w Izraelu statku UAV o nazwie Heron. Loty odbywały się wtedy w wyznaczonych korytarzach powietrznych Hiszpanii.

ESA i EDA zainteresowane są możliwością sprawowania kontroli nad statkami UAV, które wypełniając zadania związane z monitorowaniem środowiska i obserwacją wód, przebywają poza zasięgiem radarów. Siły zbrojne różnych europejskich krajów w ostatnich latach wprowadzają statki UAV na swoje wyposażenie. Przykładem mogą być polskie siły zbrojne, które przygotowują się do zakupu kilkudziesięciu dronów.

(SN)

Comments are closed.