Szansa by wysłać eksperyment w kosmos

0

Szansa by wysłać eksperyment w kosmos! Do 23 maja ESA czeka na propozycje eksperymentów do przeprowadzenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

ESA ogłasza nabór eksperymentów do lotów mikrograwitacyjnych 400 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Brzmi niczym „nie z tej planety”? Wyślij propozycję eksperymentu, bo może to właśnie twój znajdzie się na stacji kosmicznej już w 2016 roku.

Testowanie teorii lub zrozumienie zjawisk często wymaga żonglowania zmiennymi. Od wieków naukowcy w laboratoriach podgrzewają, mieszają, odparowują czy odwirowują próbki.  Jednak dopiero od czasu ery lotów kosmicznych możemy „wyłączyć” grawitację jako zmienną w eksperymentach.

Stacja orbitalna to interdyscyplinarne, świetnie wyposażone laboratorium naukowe. Od sterowalnych pieców grzejących do 2000°C, po zamrażarki chłodzące do –80°C, i od szklarni po centryfugi – Stacja sprosta Twoim naukowym potrzebom.

Wśród dotychczas pomyślnie wykonanych eksperymentów, które pozwoliły na lepsze zrozumienie naszego układu odpornościowego, opracowanie szczepionek, znalezienie genów odpowiedzialnych za starzenie się, opracowanie lżejszych i mocniejszych stopów metali, czy też odkrywanie zwierząt zdolnych przetrwać w otwartej przestrzeni kosmicznej.

ESA i międzynarodowi partnerzy obsługujący Stację – Rosja, USA, Japonia i Kanada –  w tym samym czasie dają naukowcom możliwość zgłoszenia propozycji eksperymentów. Takie podejście wzmacnia międzynarodową współpracę przy wykorzystywaniu dostępnych zasobów.

W tej edycji ESA skupia się na naukach o życiu, więc priorytetowo będą traktowane badania związane z człowiekiem, roślinami, badania komórkowe i z zakresu astrobiologii. Uważasz, że Twoje badania skorzystają na obecności w przestrzeni kosmicznej? Wyślij swoją propozycję do 23 maja 2014 r. uzasadniając, dlaczego Twój eksperyment powinien zostać wykonany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Więcej na stronach ESA.

(ESA)

Comments are closed.