Japonia szuka projektu nowej rakiety nośnej

0

Japonia ogłosiła przetarg na projekt i wykonanie nowej rakiety nośnej. Zastrzega jednak, że losy kontraktu zależą od zatwierdzenia projektu budżetu.

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA ogłosiła 27 lutego przetarg na opracowanie projektu, produkcję i obsługę lotów nowej podstawowej rakiety nośnej.

JAXA w swoim nadchodzącym roku budżetowym (JFY 2014) planuje rozpoczęcie prac nową rakietą nośną. Ma ona zapewnić Krajowi Kwitnącej Wiśni niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. Rakieta ma być konkurencyjna z innymi systemami wynoszenia na świecie i pozwolić na zachowanie, a nawet rozwój, istniejącej infrastruktury w kraju.

Prywatny sektor kosmiczny został dopuszczony do prac nad rakietą w wyniku rekomendacji Rządowego Komitetu ds. Krajowej Polityki Kosmicznej. Według Komitetu czynnik komercyjny zapewni projektowi odpowiednią konkurencyjność i płynność przebiegu. Z tego też względu również podmiot komercyjny będzie zajmował się obsługą startów rakiet.

JAXA zastrzega jednak, że losy przetargu zależą wprost od decyzji co do budżetu agencji na rok finansowy 2014.

Japonia użytkuje obecnie 3 własne rakiety nośne: H-IIA, H-IIB i nową lekką rakietę Epsilon, mającą za sobą na razie jedynie jeden lot. Największe szanse w przetargu ma zapewne Mitsubishi Heavy Industries Ltd., która przejęła od JAXA program rakiet H-IIA i H-IIB.

Zobacz też:

(JAXA)

Comments are closed.