Galileo świętuje rocznicę pierwszego wyznaczenia położenia

0

Mija rok od uzyskania pierwszego wyznaczenie położenia za pomocą 4 testowych satelitów Galileo. ESA przyznaje uroczyste certyfikaty tym, którzy do tej pory uzyskali “fix” poprzez Galileo.

Rocznica pierwszego “fixu”

Aby uczcić rocznicę pierwszego wyznaczenia położenia za pomocą 4 pierwszych satelitów Galileo, Europejska Agencja Kosmiczna zamierza podarować okolicznościowe certyfikaty zespołom, które wykażą, że uzyskały informację o swoim położeniu za pomocą europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Pierwsze dwie pary satelitów trafiły na orbitę w 2011 i 2012 roku. To minimalna ilość statków z których sygnał umożliwia wyznaczenie położenia odbiornika GNSS.

Dwunastego marca 2013 roku po raz pierwszy dokonano określenia położenia odbiorcy za pomocą testowych satelitów Galileo. Miało to miejsce w laboratorium nawigacji w holenderskim ośrodku ESTEC Europejskiej Agencji Kosmicznej, w Noordwijk w Holandii. Od tego czasu możliwe jest praktyczne używanie systemu nie tylko przez ESA czy instytucje naukowe, ale przez każdego wyposażonego w odpowiedni odbiornik.

Do pracowników ESA zaangażowanych w projekt Galileo dotarły informacje, że firmy i instytucje w Europie i poza nią (np. w Wietnamie), pomyślnie uzyskały informacje o położeniu z pierwszych dwóch par statków. W rocznicę pierwszego “fixu” ESA postanowiła więc, że pierwszym 50 podmiotom jakie udokumentują uzyskanie położenia poprzez Galileo, teraz, niedawno, lub w ciągu minionego roku, przekaże okolicznościowy certyfikat. Szczegóły ubiegania się o niego zamieszczono na osobnej stronie WWW.

Jeszcze w tym roku na orbitę trafią dwie kolejne pary satelitów Galileo. Teraz będą to już statki operacyjne, a nie testowe. Starty planowane są w II i III kwartale roku.

Na rynku znajduje się już wiele urządzeń wykorzystujących odbiorniki “gotowe na Galileo”. Wymagają one przeważnie jedynie aktualizacji oprogramowania przez producenta, by oprócz odbioru amerykańskiego systemu GNSS, NAVSTAR-GPS, odbierały również sygnały z Galileo.

Galileo Masters

W tym roku odbywa się też jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu Galileo Masters – European Satellite Navigation Competition, na nowe zastosowania nawigacji satelitarnej. Ten konkurs zainicjowany przez Komisję Europejską, Europejską Agencję Kosmiczną i Europejską Agencję Nawigacji Satelitarnej, ma na celu znajdowanie i promowanie nowych pomysłów na wykorzystanie nawigacji satelitarnej w gospodarce, przemyśle i życiu codziennym. Po raz drugi odbywa się też polska edycja konkursu. Jej zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale w Monachium.

Termin zgłaszania pomysłów rozpocznie się 1 kwietnia a zakończy 30 czerwca. Na uczestników czeka nagroda główna, kilka nagród specjalnych, a przede wszystkim wsparcie w przekuciu ich pomysłów w rzeczywiste usługi i produkty.

Więcej informacji na polskich i europejskich stronach konkursu.

(ESA)

Comments are closed.