Airbus i Snecma ze wspólnym silnikiem elektrycznym

0

Airbus D&S i Snecma będę wspólnie pracować nad umieszczeniem silnika PPS5000 w satelitach Airbusa.

Aribus Defence & Space podpisał porozumienie o współpracy z firmą Snecma (grupa Safran). Dotyczy ono użycia elektrycznego silnika PPS5000 w satelitach Airbusa wykorzystujących platformę Eurostar. Silniki elektryczne, np. jonowe, są bardzo efektywne przy utrzymywaniu pozycji satelity na orbicie – zadaniu, które wymaga częstych, ale niedużych zmian wektora prędkości statku.

W ramach porozumienia Snecma – producent silników w grupie Safran – opracuje i przygotuje silnik plazmowy PPS5000 do użytku w satelitach typu Eurostar E3000 firmy Airbus. Airbus przygotuje zaś platformę E3000 do przyjęcia takich jednostek napędowych.

Jak powiedział Eric Beranger z koncernu Airbus, “porozumienie wzmacnia pozycję Airbus Defence and Space na rynku całkowicie elektrycznych satelitów, zaoferowanych rynkowi na początku 2014 roku”.

David Quancard, szef działu silników kosmicznych firmy Snecma, podziękował za udział francuskiej agencji kosmicznej w projekcie, mówiąc, że porozumienie “odzwierciedla ciągłe wsparcie CNES dla francuskich producentów tej branży”.

Silnik PPS5000 powstawał od 1999 w roku, we współpracy z Alcatelem i Airbusem, w ramach ARTES 8 Alphabus agencji ESA. Jego demonstrator znalazł się na satelicie Alphasat. Jest to silnik z efektem Halla, pracujący na napięciu 500V i wykorzystujący ksenon jako gaz roboczy.

(Airbus/CNES/Snecma/SD)

Comments are closed.