Planetoida 163 Erigone przesłoni gwiazdę Regulus

0

W godzinach porannych 20 marca obserwatorzy z północno-wschodnich terenów Ameryki Północnej będą mogli obejrzeć bardzo rzadkie zjawisko – przesłonięcie jasnej gwiazdy przez planetoidę.

 

Tuż po godzinie 8 rano CET obserwatorzy w północno-wschodniej Ameryce Północnej będą mogli zobaczyć bardzo rzadkie zjawisko – przesłonięcie jednej z najjaśniejszych gwiazd nocnego nieba. Tą gwiazdą jest Regulus, najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Lwa i jednocześnie 21. gwiazda względem jasności oglądana z Ziemi.

Przesłonięcie Regulusa przez 163 Erigone zostało przewidziane dziesięć lat temu. Pas „zaćmienia” ma około 100 km średnicy i będzie przebiegać m.in. przez okolice Nowego Jorku. Jest to prawdopodobnie najłatwiejsze do zaobserwowania zjawisko przesłonięcia gwiazdy przez planetoidę, które wystąpi od początku współczesnej astronomii.

163 Erigone przesłoni Regulusa na czas od kilkunastu sekund do być może nawet dwóch minut. To „zaćmienie” może również posłużyć dla celów naukowych, gdyż dzięki precyzyjnemu pomiarowi czasu zniknięcia gwiazdy możliwe będzie określenie kształtu 163 Erigone. Co więcej, jeśli wokół tej planetoidy krąży księżyc – możliwa będzie jego detekcja w momencie dojścia do wtórnego „zaćmienia” przed lub po głównym zakryciu.

Widok gwiazdozbioru, w którym jego najjaśniejsza gwiazda na chwilę „znika”, jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem. Najczęściej planetoidy zasłaniają bardzo słabe gwiazdy, których obserwacja wymaga sprzętu optycznego. W tym przypadku jest inaczej  „zaćmienie” będzie bez problemu można zobaczyć gołym okiem, nawet z dość zaświetlonych obszarów miejskich. Można się więc spodziewać dużej ilości zdjęć i nagrań tego zjawiska!

Transmisję z tego zdarzenia będzie można zobaczyć na stronie programu Slooh.

Comments are closed.