Rosja wystrzeliła satelitę Glonass

0

W nocy z niedzieli na poniedziałek z kosmodromu Plesieck wystartowała rakieta nośna Sojuz 2-1b. Jedynym ładunkiem był satelita Glonass-M.

Sojuz uruchomił silniki tuż przed północą czasu polskiego o godzinie 23:54. Po trzech godzinach i 30 minutach lotu satelita znalazł się na docelowej orbicie na wysokości 19100 km.

Glonass jest rosyjskim systemem nawigacji satelitarnej, porównywalnym do amerykańskiego GPS, europejskiego Galileo, czy chińskiego Beidou.

Satelita noszący numer 54 został zbudowany w zakładach Reszetniewa. Jego praca jest przewidziana na następne siedem lat. Dołączy do konstelacji, w którą wchodzą 24 satelity operacyjne, trzy zapasowe oraz jeden testowy.

{youtube}WKrM11jAde0{/youtube}

Start Rakiety Sojuz-2-1-b z satelitą Glonass / Credits: RT.com

Rosja w ostatnich latach modernizowała własny system nawigacji satelitarnej, który mocno ucierpiał w wyniku kryzysu finansowego w latach dziewięćdziesiątych. Do właściwego działania potrzebne są 24 jednostki operacyjne. W tym roku cztery kolejne satelity konstelacji powinny znaleźć się na orbicie. Zostaną wyniesione rakietami Sojuz oraz Proton (po jednym oraz po trzech egzemplarzach).

(SFN)

Comments are closed.