Odliczanie do spotkania z Plutonem!

0

Jedna z najszybciej poruszających się sond zbudowanych przez ludzi – amerykańska New Horizons – pokonuje każdego dnia swojego lotu około 1,5 mln kilometrów dziennie. Wystrzelona w 2006 roku sonda za około 10 miesięcy dotrze do celu swojej podróży – planety karłowatej Pluton.

Największe zbliżenie, na odległość około 10 tys. kilometrów od powierzchni Plutona, będzie miało miejsce w lipcu 2015 roku. Jednak już kilka miesięcy wcześniej rozpocznie się intensywna kampania fotograficzna przy wykorzystaniu urządzenia LORRI (Long Range Reconnaissance Imager). Uzyskane zdjęcia pozwolą kontrolerom na dokładne zaplanowanie dalszego lotu sondy. Lokalizacja Plutona jest bowiem niepewna o kilka tysięcy kilometrów.

Z początku zdjęcia ukazywać będą jedynie dwie plamki – Plutona i jego największego satelitę o nazwie Charon. Jednak z czasem zdjęcia ukazywać zaczną coraz większą ilość szczegółów. W kwietniu 2015 roku, a zatem 2-3 miesiące przed największym zbliżeniem, osiągnięta zostanie rozdzielczość, jaką zapewniał na najlepszych zdjęciach Teleskop Hubble’a. Potem każde zdjęcie odsłaniać będzie nowe, zupełnie nieznane szczegóły odległego świata. Jeśli sonda New Horizons miałaby przelecieć nad Ziemią w tej samej odległości, to jej kamery byłyby w stanie pokazać miasta i poszczególne budynki oraz ich kształty.

Przelot w pobliżu Plutona może zapewnić tyle samo emocji, co przelot sondy Mariner 4, która w lipcu 1965 roku przeleciała w pobliżu Marsa, zmieniając wyobrażenia ówczesnych naukowców co do warunków, które na nim panują. Pluton utracił co prawda status planety kilka lat temu, jednak nie umniejsza to różnorodności tworów i zjawisk, które mogą na nim występować.

Jeśli chcielibyśmy przejechać samochodem wzdłuż równika Plutona, to podróż taka wymagałaby przejechania około 8000 kilometrów. Naukowcy przypuszczają, że na takim świecie można spotkać wiele tworów, takich jak np.: lodowe gejzery, kratery, chmury, obszary górskie, kaniony i szczeliny, oraz inne – wcześniej niezaobserwowane ukształtowania powierzchni. Istnieje także duża szansa, że sonda New Horizons odkryje kolejne księżyce oraz systemy pierścieni. Obecnie wiemy, że wokół Plutona krąży pięć księżyców: Charon, Styx, Nix, Kerberos i Hydra. Symulacje numeryczne wskazują na możliwość występowania systemu pierścieni, które miałyby otrzymać materiał z bombardowań meteoroidów istniejących księżyców.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.