Czwarty księżycowy dzień łazika Yutu

0

Łazik Yutu przetrwał trzecią księżycową noc, lecz jest już stale unieruchomiony.

Chińska misja Chang’e 3 jest pierwszym miękkim lądowaniem na Srebrnym Globie od 1976 roku. Lądowanie nastąpiło w rejonie o nazwie Morze Deszczów, które jest drugą co do wielkości równiną pokrytą bazaltem na Księżycu. Do lądowania Chang’e 3 doszło 14 lutego 2013 roku o godzinie 14:11 CET. Lądownik Chang’e 3 został wyposażony w łazik Yutu, który zaledwie kilka godzin po lądowaniu znalazł się na powierzchni Srebrnego Globu i rozpoczął swoją jazdę.

Pierwszy księżycowy dzień dla Chang’e 3 i Yutu przebiegł bez problemów. Pod koniec drugiego księżycowego dnia misji (styczeń), pojawiły się doniesienia o możliwych problemach technicznych łazika Yutu. Niestety, chińskie oficjalne źródła nie przekazały zbyt wiele szczegółów, aczkolwiek problem z łazikiem prawdopodobnie wystąpił przy systemie paneli słonecznych, które są zakrywane na czas zimnej księżycowej nocy. Inne problemy wystąpiły przy systemie jezdnym Yutu, które unieruchomiły łazik, prawdopodobnie pomiędzy 14 a 21 stycznia. Te wszystkie problemy techniczne miały mieć związek ze „skomplikowanym środowiskiem powierzchni Księżyca”, choć nie podano dokładnej specyfikacji tych problemów.

Trzeci dzień księżycowy rozpoczął się dla Chang’e 3 11 lutego. Tego dnia łazik Yutu się jeszcze nie odezwał. Dopiero 12 lutego Yutu nadał sygnał do kontroli misji i rozpoczęło się określenie stanu technicznego, w jakim łazik się wówczas znajdował. Przez następne dziesięć dni chińska kontrola misji starała się zrozumień i naprawić problem w łaziku, ale problem nie został rozwiązany. Ten księżycowy dzień zakończył się 22 lutego i wówczas wydawało się, że łazik kolejnej nocy na Srebrnym Globie już nie przetrwa.

Ponad dwa tygodnie później, 13 marca, Yutu znów się odezwał. Sygnał od łazika został odebrany także przez radioamatorów. Sygnał okazuje się być słabszy niż wcześniej, jednak wystarczający do poprawnego odbioru telemetrii. Możliwe jest także przesyłanie komend do łazika. Yutu zatem funkcjonuje i być może jest nadal zdolny do przeprowadzania pomiarów naukowych, lecz nie jest zdolny do poruszania się.

Z kolei lądownik Chang’e 3 funkcjonuje prawidłowo. Teleskop pracujący w ultrafiolecie, zainstalowany na tym lądowniku, wykonał już ponad 22 tysiące zdjęć. Jest możliwe, ze Chińczycy niebawem zaczną więcej publikować danych z misji Chang’e 3, m.in. na kilku nadchodzących konferencjach astronautycznych.

Misja Chang’e 3 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.