LRO wykonuje zdjęcie sondy LADEE na orbicie księżycowej

0

Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu kampanii obserwacyjnej, amerykańskiej sondzie księżycowej LRO udało się zobrazować poruszającą się po niższej orbicie sondę LADEE.

Wykonanie tego unikalnego zdjęcia stało się możliwe dzięki współpracy zespołów kontrolujących pracę sond LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) oraz zespołu zajmującego się obrazowaniem za pomocą znajdującej się na sondzie LRO kamery LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera).

W związku z tym, że trajektoria sondy LADEE nie przebiegała dokładnie pod sondą LRO, to wymagane było przeorientowanie sondy LRO o 34 stopnie w kierunku zachodnim. Tak jak dokładnie wyliczono, 15 stycznia 2014 roku o godzinie 2:11 czasu polskiego sonda LADEE weszła w pole widzenia kamery sondy LRO na 1,35 milisekundy. Znajdowała się ona wówczas około 9 km pod sondą LRO.

Na skutek względnego ustawienia obu sond oraz ich dużych prędkości poruszania się po księżycowych orbitach (około 1600 m/s) zdjęcie sondy LADEE jest rozciągnięte i rozmazane. Odpowiednia obróbka cyfrowa pomogła jednak w odczytaniu ze zdjęcia pewnych cech charakterystycznych amerykańskiej sondy. Widoczna jest m.in. dysza silnika, jasny panel fotowoltaiczny, a także – być może – szperacz gwiazd. Wymiary sondy LADEE to 1,9 na 2,4 metra.

Misja LADEE rozpoczęła się 6 września w 2013 roku. Celem tej sondy jest zbieranie informacji na temat składu i struktury cienkiej księżycowej atmosfery oraz badanie zjawiska unoszenia księżycowego pyłu. Z kolei misja LRO rozpoczęła się 18 września w 2009 roku i od tego czasu dostarcza zdjęcia i informacje nt. tworów na powierzchni Księżyca.

Powiększone czterokrotnie zdjęcie poruszającej się kilka kilometrów niżej sondy LADEE z kamery sondy LRO / Źródło: NASA/Goddard/Arizona State UniversityPrzerobione zdjęcie sondy LADEE / Źródło: NASA/Goddard/Arizona State University

Comments are closed.